14.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

Magali Bufi përfaqësuese e kulturës shqiptare në Argjentinë

12 tetori në Argjentinë njihet dhe festohet si Dita e Mirënjohjes së Diversitetit Kulturor.

Kjo ditë është një nga kremtimet që zhvillohen përgjatë muajve shtator-tetor në qytezën Berisso në nderim të emigrantëve që kanë punuar dhe ndërtuar këtë vend.

Pjesë e këtij eventi virtual të këtij viti, që mbledh bashkë njerëz nga kultura të ndryshme që jetojnë në këtë qytet është edhe shqiptarja Magali Sproviero Bufi, e cila do të përfaqësoj në aktivitet komunitetin dhe kulturën shqiptare.

Në një video që ka mbledhur bashkë vajza nga vende të ndryshme të botës që jetojnë në Argjentinë, shqiptarja Bufi ka bërë prezantimin e saj virtual.

“Jam Magali Sproviero Bufi dhe përfaqësoj emigrantët shqiptarë. Shpresoj shumë që vitin tjetër të takohemi në një event të madh”, shprehet shqiptarja në këtë përfaqësim virtual për shkak të kushteve të krijuara nga Covid-19”, tha ajo në videon prezantuese.

Magali Bufi është përfaqësuesja e të rinjve të komunitetit shqiptar në Berisso, ndërsa Josefina Rapi është zgjedhur përfaqësues për fëmijët për vitin 2019-2020. Vajzat u prezantuan gjatë një ceremonie formale ku të pranishëm ishin Shefi i Komunës Berisso, Jorge Nedela; koordinatori i Komuniteteve dhe Politikave Migratore, Juan Ignacio Fourment Kalvelis; presidentja e Shoqatës së Subjekteve të Huaja të Berisso (A.E.E.), Marianela Bettencourt; Imzot Aleksandër, Kryepeshkop i Metropolit Ortodoks Shqiptar në Diasporë; Mbretëresha aktuale Provinciale e Emigrantit, Julinda Ibraj etj./disporashqiptare/

Më Shumë

“Nuk kemi shenja të të pagjeturve”, në Rahovec përkujtohen masakrat e regjimit serb një ditë pas hyrjes së NATO-s

Rahoveci ka shënuar sot përvjetorin e masakrave të ndodhura në disa fshatra të saj. Në Brestoc në 24-vjetorin e tyre, u kujtuan 5 dëshmorët...

Shkelet një femër në Prizren

Një femër është shkelur me veturë në Prizren. Ajo, ka marrë lëndime trupore. https://prizrenpress.com/asociation-loyola-gymnasium-shpall-konkurs-per-regjistrimin-e-nxenesve-te-rinj/  Rr. Bekim Berisha, Prizren 30.03.2023 – 21:40. Ka ndodhë një aksident trafiku në...

Lajmet e Fundit