25.8 C
Prizren
E mërkurë, 4 Tetor, 2023

Matoshi: Është dashur të arrestohen imamët që predikojnë islamin politik

HalilMatoshi-analistAnalisti politik Halil Matoshi thotë se aksioni i sotëm i arrestimit të 40 personave, është më shumë një reaksion i klasës politike për t’i larë faqet para Perëndimit.

“Aksioni policor në rrafshin shoqëror dhe politik më duket i vonuar dhe spektakël i paqëndrueshëm, kurse në rrafshin kohor dhe ideologjik më duket reaksion sa për t’i larë faqet para Perëndimit. Kosova ka nevojë për dialog, (për debat shoqëror) me shtetasit, të rinjtë e këtij vendi, për rehabilitimin e tyre shoqëror, për t’i fituar ata e jo për t’i humbur, pra kurrqysh për fabrikim të një armiku të brendshëm”, thotë Matoshi në një intervistë për Express. Sipas Matoshit, koalicioni i dikurshëm PDK–AKR dhe vet PDK-ja janë thellësisht të implikuar në rritjen e islamit politik duke koketuar me Myftiun Naim Tërrnava dhe imamë si Shefqet Krasniqi e Irfan Salihu.

Matoshi konsideron se para së gjithash është dashur të arrestohen imamët të cilët me lejen e Bashkësisë Islame të Kosovës predikojnë islamin politik dhe antisemitizmin nëpër xhami.

Shtetasi i Kosovës dhe i Liberisë kapen duke kaluar kufirin me dokumente false

Një shtetas i Liberisë dhe një nga Kosova janë arrestuar të hënën pasi kanë tentuar të kalojnë kufirin e Shqipërisë me dokumente false. Euronews ka...

Fshatrat Gorozhup-Pogaj të Hasit do të lidhen me rrugë

Është nënshkruar protokolli për zbatimin e marrëveshjes për ndërtimin e rrugëve të fshatrave ndërkufitarë që ndërlidhin fshatrat ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë. Nënshkrimi për zbatimin e...

Lajmet e Fundit