22.8 C
Prizren
E hënë, 8 Gusht, 2022

Më 3 nëntor, fletëvotime të njëjta në tërë Kosovën

ValdeteDaka-zgjedhjetNë zgjedhjet lokale të 3 nëntorit, fletëvotimet do të jenë të njëjta në gjithë territorin e Kosovës pasi ato do të mbahen sipas ligjeve të Kosovës, ka thënë Kryetarja e Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), Valdete Daka.

Sipas kryetares se KQZ-së , megjithëse ende nuk është vendosë për dizajnin e fletëvotimeve, për shkak të mos përfundimit të procesit të certifikimit të subjekteve politike dhe nuk është hedhur shorti, fletëvotimet në veri do të jenë të njëjtat me ato të pjesës tjetër të vendit, megjithëse atje OSBE do të luajë rolin e lehtësuesit.

“Fletëvotimet do të jenë të gjitha të njëjta dhe fatbardhësisht ne kemi një marrëveshje në mes të Republikës së Kosovës dhe të Serbisë dhe e cila marrëveshje thotë se zgjedhjet lokale do të mbahen sipas ligjeve të Kosovës”, ka thënë Daka për RTK.

Sipas saj edhe për regjistrimin e partive politike, do të vlejnë të njëjtat kushte për të gjitha subjektet politike, pavarësisht në cilën pjesë të vendit janë.

“Të gjitha kushtet do të jenë të njëjta, si për partitë të cilat regjistrohen dhe kanë seli në pjesën veriore dhe gjithashtu në pjesën jugore pra regjistrimi do të jetë i njëjtë dhe kushtet do të jenë të njëjta, të gjitha pra sipas ligjeve të Kosovës”, ka theksuar Daka.

Ajo gjithashtu ka thënë se deri më tani nga lista e votuesve janë hequr 30 mijë emra të personave të vdekur dhe të atyre që për çfarëdo arsye kanë humbur shtetësinë

Më Shumë

Dua Lipa, si imazh i Kosovës edhe në pullë postare

Posta e Kosovës sot ka bërë promovimin e pullës postare “Dua Lipa”. E pranishme në këtë promovim ishte edhe vetë këngëtarja me famë botërore.   Dua...

Rusia akuzon SHBA-të për përfshirje të drejtpërdrejtë në luftën në Ukrainë

Për herë të parë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Rusia pretendon se Shtetet e Bashkuara janë të përfshira në mënyrë të drejtpërdrejt...

Moti sot dhe nesër

Lajmet e Fundit