9.9 C
Prizren
E martë, 19 Tetor, 2021

Më shumë se 5 muaj nga ngritja e aktakuzës për mos deklarim të pasurisë, ende nuk dihet se kur do të mbahet shqyrtimi fillestar

Prokuroria Themelore në Prizren, më 28 prill 2021, ka ngritur aktakuzë ndaj të pandehurës C.Z asambliste në Asamblenë Komunale në Prizren, për veprën penale mos raportimi ose raportimi i rremë i pasurisë, i të ardhurave, i dhuratave, i dobisë tjetër materiale ose i detyrimeve financiare, raporton Drejtësia Sot.

Aktakuza përshkruan se C.Z akuzohet se nga data 1 mars 2020 deri më 19 qershor 2020, në Agjencinë Kundër Korrupsionit në Prishtinë, në cilësinë e zyrtares së lartë publike Prizren, ka vepruar në kundërshtim me nenin 1 paragrafi 1 nën paragrafi 1.1 pika 8 të Ligjit 04/L-050 për Deklarimin, Prejardhjen dhe Kontrollin e Pasurisë të Zyrtarëve të Lartë Publik dhe Deklarimin, Prejardhjen dhe Kontrollin e Dhuratave për të gjithë Personat Zyrtarë.

Tutje, aktakuza sqaron se si zyrtare publike e pandehura është e detyruar të bëjë deklarimin e pasurisë, të të ardhurave, dhuratave, të dobisë tjetër pasurore ose detyrime financiare për periudhën e lartëcekur brenda afatit të përcaktuar ligjor, mirëpo edhe për kundër faktit se e pandehura ka qenë e informuar paraprakisht dhe në dijeni për obligimin e deklarimit të pasurisë e njëjta nuk e ka bërë një deklarim të tillë.

Drejtësia Sot, duke analizuar me kujdes këtë çështje ka vërejtur se ndonëse kanë kaluar më shumë se 5 muaj që nga ngritja e aktakuzës të kësaj çështje penale, Gjykata Themelore në Prizren ende nuk ka caktuar seancën e shqyrtimit fillestar në këtë rast.

Drejtësia Sot, njofton se për lëndën në fjalë ende nuk është caktuar një datë për fillimin e gjykimit nga gjyqtari i çështjes ku me këtë rast nuk janë respektuar dispozitat e Kodit të Procedurës Penale të Republikës së Kosovës (KPPRK) për afatin e mbajtjes së shqyrtimit fillestar.

Ligjvënësi decidivisht ka përcaktuar që pas ngritjes së aktakuzës, gjyqtari i vetëm gjykues apo kryetari i trupit gjykues cakton menjëherë shqyrtimin fillestar i cili duhet të mbahet brenda 30 ditëve. Rrjedhimisht, Prokuroria Themelore në Prizren pati njoftuar për ngritjen e aktakuzës ndaj Këshilltarit të Asamblesë me datë 28 prill 2021, ndërsa lënda në fjalë ende nuk është caktuar deri më sot duke u tejkaluar afati ligjor për më shumë se 5 muaj.

Nga ky fakt Drejtësia Sot shpreh shqetësimin e saj për shkelje procedurale nga gjyqtari i lëndës, konkretisht të dispozitave ligjore të nenit 242 par.4 të KPPRK-së për mbajtjen e shqyrtimit fillestar dhe nenit 314 par.1 nënpar 1.1 për përfundimin e shqyrtimit gjyqësor në afat kohor prej 90 ditësh. Pra, në këtë rast përveç se është paraqitur shkelje e qartë ligjore e afatit për caktimin e shqyrtimit fillestar, gjykata ka dështuar që të përfundojë gjykimin brenda periudhës 90 ditore.

Në sistemin tonë gjyqësor është bërë paraktikë mosrespektimi i afateve ligjore për mbajtjen e seancave gjyqësore dhe përfundimin e gjykimit në kohën e paraparë, ani pse ligjvënësi ka paraparë që seanca fillestare të mbahet brenda 30 ditëve pas ngritjes së aktakuzës dhe gjykimi të përfundojë brenda 90 ditëve nga gjyqtari i vetëm gjykues. Një gjë e tillë nuk po ndodhë për faktin se është krijuar bindje nga ana e gjykatave që veprimet e tilla nuk përbën shkelje esenciale të dispozitave ligjore, andaj edhe nuk po i kushtohet rëndësi respektimit të këtyre normave ligjore.

Për më tepër Drejtësia Sot thekson se, nuk ka asnjë arsye që deri më tani nuk është mbajtur seanca në fjalë, kur dihet  fakti që në këtë rast nuk ekziston numër i madh i palëve në procedurë, e që do të mund të paraqiste ndonjë pengesë objektive për mbajtjen e kësaj seance për shkak të gjendjes me pandeminë Covid-19.

Drejtësia Sot, rikujton që është obligim i gjykatës që të evitojë çdo mundësi të zvarritjes së procedurës penale, me qëllim të përfundimit të gjykimit në kohë të arsyeshme duke u mbështetur në nenin 6 të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, nenin 31 par.2 të Kushtetutës së Republikës së Kosovës dhe nenin 5 të KPPRK-së.

Prandaj duke u bazuar në argumentimin e mësipërmDrejtësia Sot rekomandon gjykatën të ndërmarr veprime të menjëhershme për caktimin e seancës fillestare dhe eliminimin e zvarritjes së rastit në fjalë ashtu që të respektohen të drejtat e të pandehurit në procedurë, respektivisht parimi i gjykimit të drejtë dhe në kohë të arsyeshme.

Më Shumë

Lushaj: Qytetarët me votën e tyre të vendosin për vete

Kandidati i pavarur për kryetar të Prizrenit, Milazim Lushaj, ka votuar bashkë me bashkëshorten e tij. Ai në prononcim për KosovaPress, falënderoi të gjithë personat...

Sot ngritje e lehtë e temperaturave, nesër rikthehet sërish shiu

Instituti Hidrometerologjik i Kosovës (IHK) ka bërë të ditur se sot parashihet të mbajë mot kryesisht u vranët dhe me rritje të lehta të...

ShSKUK: 68 pacientë po trajtohen për COVID-19

Numri i pacientëve sipas klinikave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme Klinika Infektive, 10  pacientë Klinika e Pulmologjisë, 30 pacientë, post-covid-19 Mjekimi Intensiv në Klinikë Infektive, 1 pacient Spitali...

Asnjë i vdekur dhe 20 raste të reja me Covid

Ministria e Shëndetësisë (MSh) ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nuk është regjistruar asnjë rast vdekjeje nga Covidi. Kjo ministri, ka bërë me...

Arrestohet një i dyshuar në Prizren, kishte goditur një person me dorezë të armës me gaz

Policia në Prizren ka bërë të ditur se më 20 gusht 2021, në rrugën “Ekrem Rexha” në Prizren, kishte ndodhur një rast lëndim i...

Përkujtohen 15 maturantët e Malishevës që humbën jetën në tragjedinë e Fushë Arrëzit

Sot, me homazhe dhe nderime, në “Lëndinën e lotëve” në Malishevë, ku edhe janë të varrosur 15 maturantët e gjimnazit të Malishevës, të cilët...

90 vjet nga lindja e shkrimtarit të njohur shqiptar, Dritëro Agolli

Dritëro Agolli lindi më 13 tetor 1931, ishte poet, prozator, publicist dhe politikan shqiptar. Kritik ndaj frymës tradicionaliste dhe patriotizmit retorik, Dritëro Agolli solli në...

4 të shëruar dhe asnjë rast i ri me covid sot në Malishevë

Në 24 orët e fundit, në territorin e Komunës së Malishevës, katër persona janë shëruar nga Covid-19, dhe nuk është regjistruar asnjë rast i...

Ndarja e bujshme/ Kjo është modelja me të cilën Icardi tradhtoi Wanda Nara-n

Një lajm i bujshëm po qarkullon së fundmi në mediat e huaja, për ndarjen e papritur të Mauro Icardi-t dhe Wanda Nara-s. Kjo e fundit...

Newcastle e dëshiron Zidanen

Newcastle United është duke menduar seriozisht për zëvendësimin e trajnerit aktual, Steve Bruce. Drejtuesit arabë, që blenë klubin e Premier Ligës së fundmi, po mendojnë...

Totaj tregon se si e ka planifikuar ta bëjë rregullimin urbanistik në Prizren

Kandidati i PDK-së në garë për të parin e Prizrenit, Shqir Totaj, ka treguar planin e tij se di do ta vë në zbatim...

Haskuka: Komuna e Prizrenit është vetmja që i ka liruar bizneset nga pagesa

Kandidati i vetëvendosjes për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me deputetët Artan Abrashi dhe Arber Rexhaj dhe kandidatët për asamblistë vizituan afaristët...

Elezi: KQZ po shpërndan materialin zgjedhor nëpër komuna, gjithçka po shkon sipas planifikimeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është duke vazhduar me shpërndarjen e materialit zgjedhor nëpër komuna. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, në një konferencë për media, tha...

EXIT POLL-i i prezantuar në Klan Kosova: Në Prizren shkon në balotazh VV-ja me PDK-në

Sipas EXIT POLL-it të prezantuara në Klan Kosova Mytaher Haskuka është i pari me 37.91 përqind, ndërsa Shaqir Totaj i PDK-së me 35.30 përqind...

Qeveria miraton marrëveshjen për kredinë e 40 milionë eurove

Qeveria e Kosovës, ka miratuar Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes së Kredisë ndërmjet Kosovës dhe Bankës Evropiane për Investime për Financimin e Projektit “Reagimi...

Quni kërkon votëbesim për kryetar të Prizrenit

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prizrenit, Anton Quni, në kuadër të fushatës zgjedhore edhe sot ka kërkuar votën e qytetarëve për 17 tetor. Ai,...

Lajmet e Fundit