26.8 C
Prizren
E shtunë, 4 Shtator, 2021

“Messi më i miri në histori, më apo pa trofe me Argjentinën”

Trajneri që shpreson ta ndihmojë gjashtë herë fituesin e Topit të Artë që ta fitojë Copa American thotë se Messi tashmë e ka vendin si më “i miri në histori”

Lionel Messi do të jetë “futbollisti më i mirë në histori”, më apo pa fituar trofe me Kombëtare, thotë trajneri i Argjentinës, Lionel Scaloni.

Njëri prej lojtarëve më të shpërblyer në histori të futbollit me çmime individuale për ndeshjet e tij me Barcelonën, ka vetëm një medalje olimpike me triumfin e tij në Botërorin e U20 në Lojërat Olimpike, edhe pse gjatë tërë këtyre viteve ai ka qenë shumë lojal dhe i përkushtuar me Kombëtaren e tij, nuk ka arritur të fitojë ndonjë trofe.

Kjo  mund të ndryshojë këtë verë në Copa America, me finalen që ata do ta luajnë kundër rivalëve të vjetër dhe kampionëve në fuqi, Brazilit, por Scaloni mendon se Messi do të jetë në kulmin e lojës së tij kurse edhe sonte pritet që të bëjë një ndeshje të madhe, transmeton GazetaExpress.

“Fituam apo nuk fituam, ai vazhdon të jetë futbollisti më i mirë në histori, nuk ka nevojë që ta fitojë këtë titull për ta demonstruar këtë”, ka thënë Scaloni për gazetarët para ndeshjes së të shtunës që mund t’ia sjell një trofe me Kombëtare Messit.

“Natyrisht, ne dëshirojmë të fitojmë për shkak se ne kemi bërë tërë këto përpjekje që të thyejmë rrethin vizioz. Në prapavijë, fiton apo jo Leo, ai tashmë ka demonstruar se është më i miri në histori dhe këtë gjë tashmë e njohin dhe pranojnë edhe kundërshtarët e tij”.

Përpjekja e Messi për të fituar një trofe me Argjentinën po luhet në kohën kur ka shumë pasiguri për të ardhmen e tij sa i përket klubit, pra Barcelonës.

Sulmuesi 34-vjeçar ka përfunduar kontratën e tij me Barcelonën dhe ende nuk ka nënshkruar kontratën e tij të re. Problemet financiare të skuadrës nga Camp Nou ka bërë që gjigantët e La Ligës ende nuk mund t’i plotësojnë kërkesat për paga e që nuk kanë lejuar që Barça të arrinë marrëveshje.

Barça, megjithatë, është në proces të largimit të disa lojtarëve të dështuar për të pasur kështu më shumë fronte. Pritjet janë që ylli i Argjentinës të mbetet në Kataloni, por ai për momentin është lojtar pa kontratë kurse skuadrat me buxhete më të mëdha po e mbajnë njërin sy çelë dhe tjetrin mbyll duke shikuar situatën.

Më Shumë

Ndërron jetë Kolë Berisha

Ish-kryeparlamentari i Kosovës, Kolë Berisha sot ka vdekur si pasojë e një sëmundje të rëndë. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur...

Eulogji për Abuçen

Agim Vinca Profesor Abdullah Karjagdiut (24 dhjetor 1936-28 gusht 2021), në vend të përshëndetjes Në këto ditë fundgushti, kur pandemia e rikthyer po bën kërdi në...

Ronaldo hyn në librin e rekordeve “Guinness”

Transferi më i ri i Manchester United, Cristiano Ronaldo ka hyrë në librin e rekordeve. Ronaldo me golat e shënuara me Portugalinë në ndeshjen kundër...

Spitali i Prizrenit, 173 pacientë në trajtim nga COVID-19

Në kuadër të tërë Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës janë të shtrirë 1,250 pacientë për COVID-19, prej tyre 1,142 janë të konfirmuar...

Kandidati për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, nderon dëshmorët

Kandidati për kryetar të Prizrenit nga radhët e PDK-së, Shaqir Totaj, i shoqëruar edhe nga shefi i shtabit zgjedhor Kujtim Gashi, kanë nderuar sot...

Dhurata mahnit me bukurinë, shfaqet joshëse në imazhin e fundit

Dhurata Dora njihet si njëra nga këngëtaret me të kërkuara nga publiku shqiptar. Këtë sezonë ajo ka ndezur atmosferën në secilin vend që ka marrë...

26 të vdekur dhe 1448 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë vdekur 26 persona nga COVID-19, shkruan Sinjali. Gjithashtu gjatë kësaj periudhe kanë rezultuar...

Shtyhet “Hardh Fest 2021”

Është shtyrë festivali ‘Hardh Fest’ i cili ishte paraparë të mbahej në datat 3-7 shtator. Përmes një postimi në Facebook “Hardh Fest” njofton se festivali...

Ndarje apo dashuri? Këto i thotë horoskopi për ju sot

Parashikimi i yjeve për ju sot. Dashi Do të përdorini pikat tuaja të forta për t’u përqëndruar në një qëllim dhe për ta arritur atë. Mund...

Kida lanson këngën e re “Dinero”

Kida konsiderohet si një prej këngëtareve më të suksesshme dhe më të dashura për publikun shqiptar, dhe kjo fal sukseseve të saj të vazhdueshme...

20 të vdekur brenda 24-orëve nga COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 20 viktima nga COVID-19. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 932 raste të reja të infektuara...

Në Prizren, burri sulmon fizikisht gruan

Policia njofton për një rast të dhunës në familje të ndodhur në Prizren, raporton PrizrenPress Burri dyshohet se ka sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij. Viktima ka...

Turqi, vdesin 8 anëtarë të një familje nga Covid-19

Një tragjedi e vërtetë ka goditur një familje turke në provincën e Rizes në Turqi, ku gjatë 6 muajve të fundi humbi 8 anëtarë...

Tayna duket plot stil teksa pozon nga jahti luksoz në Turqi

Ajo është njëra nga reperet më të pëlqyera në tregun muzikor shqiptar. Bëhet fjalë për Taynën, e cila tashmë ka arritur të marrë vëmendje të...

Gjendet pa shenja jete një grua në Prizren

Një femër është gjetur pa shenja jete në shtëpinë e saj, raporton PrizrenPress Sipas raportit të Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur mbrëmjen e 31...

728 tiketa të shqiptuara për mosrespektim ndaj masave anti-COVID

Kosova është duke pësuar rritje të lartë të numrit me të infektuar me COVID-19. Varianti i virusit Delta është duke u përhapur me shpejtësi të...

Lajmet e Fundit