5.8 C
Prizren
E shtunë, 26 Nëntor, 2022

“Mirë se vini në ferr”, ushtria ukrainase u çon mesazh rusëve pasi furnizohet me NLAW-n e frikshëm britanik

Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës, përmes një cicërime në twitter, ka njoftuar se Ushtria e Ukrainës është furnizuar me armët anti-tank “NLAW”.

Gjithashtu, me këtë njoftim i çohet një mesazh ushtrisë së Rusisë — “Mirë se vini në ferr”.

“Forcat e Armatosura tokësore të Ukrainës raportojnë: Batalionet e Mbrojtjes Territoriale të Kievit morën NLAW. Mirë se vini në ferr”, shkruan në twitter.

Me peshë vetëm 12.5 kilogramë, NLAW është një armë që mbështetet në shpatullën e përdoruesit, për t’ua drejtuar predhën tankut. Koka e tij luftarake mund të shkatërrojë një tank modern luftarak të mbrojtur me një goditje dhe sistemi është efektiv në intervalet midis 20 dhe 800 metra.

Më Shumë

Sot nis Kampionati Botëror “Qatar 2022”

Sot nis Kampionati Botëror “Qatar 2022”. Për plot një muaj adhuruesit e futbollit do të përjetojnë spektakël dhe emocione që do të dhurojnë 32 skuadrat...

Rita Ora në pullat postare të Kosovës

Këngëtarja nga Kosova me famë botërore, Rita Ora, është bërë pjesë e thesarit të pullave postare të Filatelisë së Postës së Kosovës. Pulla me imazhin e...

Lajmet e Fundit