5.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Mars, 2023

Mjeku norvegjez, heroi i Gazës: Mos ia ktheni shpinën Palestinës

mjeku per palesrtinJu kujtohet mjeku i cili bëri bujë me letrën e tij, norvegjezi Mads Gilbert, i cili senzibilizoi opinionin botëror me atë që ndodh në Gaza, ndër të tjera duke shkruar se, – “Të dashur miq, Nata e mbrëmshme qe ekstreme. “Pushtimi tokësor” i Gazës rezultoi në dhjetëra të vrarë dhe automjete të mbushura me palestinezë të të gjitha moshave të gjymtuar, të shqyer, që kullonin gjak, ngjitheshin e vdisnin – të gjithë civilë, të gjithë të pafajshëm.

Heronjtë në ambulancë dhe në të gjithë spitalet e Gazës janë duke punuar me turne 12-24 orëshe, të zverdhur nga lodhja dhe ngarkesa çnjerëzore (pa rroga në spitalin Shifa për katër muajt e fundit), kujdesen, vënë përparësi, orvaten të kuptojnë kaosin e papërshkrueshëm të trupave, shifrave, gjymtyrëve, që ecin, që nuk ecin, që marrin frymë, që nuk marrin frymë, që rrjedhin gjak, që nuk rrjedhin gjak. NJERËZ…! Z. Obama, a ke zemër ti? Të ftoj të kalosh një natë, vetëm një natë, me ne në Shifa. I maskuar si pastrues, ndoshta. Jam i bindur 100%, kjo do ta ndryshonte historinë”.

Po ku mjek ‘hero’ ka thënë në një intervistë që, – “Nëse nuk e mbaj dritën me vete, s’kam bërë asgjë. Pasi që izraelitët ndalojnë rrymën, dhe njëkohësisht sulmojnë civilët, po ashtu edhe spitalet. Çka është kjo, a është një e drejtë tjetër për Izraelin, e një tjetër për Palestinën? Çka do të ndodhte, nëse palestinezët do të vritnin 160 fëmijë izraelitë… Kjo që po ndodh në Gaza është krim lufte, nga ana e Qeverisë së Izraelit”, – ka thënë ndër të tjera mjeku Gilbert, njofton portali Almakos.

Më Shumë

Parashikimi i yjeve, kjo është shenja më me fat për sot

Dashi Ju do keni një dëshirë të madhe për të bërë gjëra dhe për të ndarë momentet e dashurisë edhe nëse nuk e dini se...

Ndahet nga jeta avokati nga Prizreni, Orhan Rekathati

Oda e Avokatëve të Kosovës ka njoftuar për vdekjen e avokatit nga Prizreni, Orhan Rekathati, i cili u nda nga jeta në moshën 79-vjeçare. OAK...

Lajmet e Fundit