0.8 C
Prizren
E premte, 3 Shkurt, 2023

MPJ dënon dëmtimin e pllakës së Ambasadës së Kosovës në Suedi

cccMinistria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, të shtunën pasdite është informuar nga zyrtarët e Ambasadës së Kosovës në Suedi, se dje rreth orës 16, pllaka në hyrje të selisë së Ambasadës në Stokholm është gjetur e dëmtuar. Zyrtarët e Ambasadës kanë njoftuar se sipas asaj që vihet re, duket se dëmtimi është bërë me mjete të forta, me ç’rast mbi pllakën e Ambasadës së Kosovës janë shkarravitur simbole serbe.Zyrtarët e Ambasadës menjëherë i kanë njoftuar organet policore suedeze, që përkujdesen për sigurinë e ambasadave, të cilat kanë dal në vendin e ngjarjes.

Autoritetet suedeze kanë ekzaminuar dëmtimin dhe kanë marrë një deklaratë gojore në vendin e ngjarjes nga zyrtarët e Ambasadës, duke theksuar se do të fillojnë hetimin e rastit.

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës dënon këtë akt vandalizmi kundër simboleve të Ambasadës së Kosovës në Suedi, duke shprehur përkushtimin e plotë të misioneve diplomatike dhe konsullore të Kosovës, për të qenë në shërbim të plotë të misionit të politikës së jashtme të Republikës së Kosovës, në të gjitha aspektet./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Latifi takon shefin e Zyrës Ndërlidhëse të Sllovakisë: Rahoveci ka potencial për investime

Kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka pritur në takim shefin e Zyrës Ndërlidhëse të Sllovakisë në Prishtinë, Rastislav Kostilnik. Latifi ka falënderuar për...

Karriera e Januzaj drejt rënies, pritet transferimi në Turqi

Adnan Januzaj pak vite më parë ishte një nga talentet më premtues në Evropë. I dal nga akademia e Manchester United dhe aktivizimi me...

Lajmet e Fundit