23.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Muja: Jeni bërë milionerë me vetura e vila e po kërkoni Trust

Deputeti i Vetëvendosjes është përplasur në seancën e Kuvendit me deputetët e opozitës rreth çështjes së tërheqjes së mjeteve nga Trusti dhe tarifave të shtrenjta të energjisë.

Muja deklaroi se Rregullatori i Energjisë ka marrë vendim për tarifat e shtrenjta të energjisë për ata që shpenzojnë, ngase siç tha ai nuk ka logjikë të subvencionohen shtresat e pasur të shoqërisë.

Sipas deputetit nga Mitrovica, i njëjti rast vlen edhe tek çështja e Trustit.

“Rregullatori ka vendos me ua shtrenjtu rrymën atyre që e shpenzojnë. Cila është logjika që ne t’i subvencionojmë shtresat e pasura të shoqërisë. Njëjtë është edhe te trusti. Kërkesa për trustin e ka qëllimin që të përfitojnë shtresat e pasura të shoqërisë. Jo bërë disa milionera që kanë qenë në pushtet tash e 20 vjet e po ankohen për faturat e rrymës. Vilat dhe veturat e shtrenjta le t’i financojnë vet”, u shpreh Muja në seancën e Kuvendit.

Muja dje tha se do ta kundërshtojë me çdo mjet politik tërheqjen e mjeteve nga Trusti.

Më Shumë

Spitali i Prizrenit: 4 pacientë me COVID-19 janë në trajtim mjekësor

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka bërë të ditur se 55 pacientë me COVID-19 janë në trajtim mjekësor. “Bazuar në raportet e datës...

Mbi 7 mijë e 200 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në vend vazhdojnë të mbesin edhe 7 mijë e 221 raste aktive me COVID-19. Dje, në Kosovë...

Lajmet e Fundit