18.8 C
Prizren
E enjte, 28 Shtator, 2023

Musmurati: Komunat Gjonaj, Rogovë dhe Zhegër nuk po ndodhin për shkak zgjedhjeve

BasriMusmurati6-06Sekretari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Basri Musmurati ka deklaruar se formimi i komunave të reja si: Zhegra, Rogova dhe Gjonaj, nuk po ndodhin si rezultat i afrimit të zgjedhjeve lokale, por si shkak i kërkesave të qytetarëve që këto lokalitete të shndërrohen në komuna.

Ai ka theksuar se qeveria nuk e ka me nguti formimin e komunave te reja, por vendimi për formimin e këtyre komunave vjen sipas tij, pas një studimi paraprak që është bërë nga Qeveria për nevojën e formimit të këtyre komunave, duke shtuar se Kuvendi i Kosovës është ai organ i cili e jep dritën jeshile për formimin ose jo të këtyre komunave.

Sekretari i PDK-së ka sqaruar se Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal (MAPL) duke analizuar planin e formimit të komunave të formuara më herët, si: Mamusha, Juniku dhe Hani i Elezit, me përjashtim të komunave serbe kanë ecur mjaft mirë.

“Këto komuna kanë gjeneruar demokraci, kanë gjeneruar vende pune pak a shumë, kanë gjeneruar njëfarë zhvillimi ekonomik. Ndërsa edhe sa i përket projekteve, këto komuna nuk janë bazuar vetëm në projektet të cilat financohen nga Qeveria e Kosovës, por kanë arritur të sigurojnë fonde prej donacioneve të ndryshme në funksion të zhvillimit te komunave. Krejt ky sukses ka ardhur si rezultat i punës dhe angazhimit të stafit dhe kryetarit të këtyre komunave”, tha ai për Telegrafin.

Musmurati tha në rast se këto vende krahasohen me periudhën kur nuk kanë qenë komuna, do të vërehet përmirësim i dukshëm i tyre

Arrestohet personi i kërkuar në Malësi të Re të Prizrenit

I kërkuar A. A. është arrestuar sot në fshatin Malësi e Re të Prizrenit. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Pas arrestimit dhe...

22 vjeçari në Dragash humb jetën nga vetaksidenti

Një vetaksiedent ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Dragash ku ka humbur jetën një 22-vjeçar. Këtë e konfirmoi, Vesel Gashi, zëdhënës i policisë për rajonin...

Lajmet e Fundit