15.8 C
Prizren
E martë, 21 Maj, 2024

NATO ka penguar gjenocidin në Kosovë

NATO-Anders Fogh RasmussenSekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen ka thënë se ndërhyrja e NATO-s ndaj krizës në Kosovë ka pasur për qëllim pengimin e gjenocidit dhe ka qenë në përputhje me kartën e Kombeve të Bashkuara.

“Duke u përpjekur që të mbrojnë aneksimin antiligjor të Krimesë, liderët rusë kanë sulmuar legjitimitetin e operacioneve të NATO-s në Libi e në Kosovë”, ka thënë Rassmusen në Tallinn, Estoni, njoftojnë medie ndërkombëtare.

Sekretari i Përgjithshëm ka akuzuar Rusinë se përmbys faktet, duke theksuar se operacionet në Libi janë bërë në përputhje me Këshillin e Sigurimit të KB-së.

“Në Kosovë qëllimi ka qenë që të pengohet gjenocidi dhe kjo është në përputhje me kartën e OKB-së”, ka thënë ai, transmeton koha.

Pjesën më të madhe të fjalimit, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s ia ka kushtuar krizës në Ukrainë për të cilën ka akuzuar kryetarin rus Vladimir Putin.

Më Shumë

Isni Kilaj arrin në Kosovë pasi u lirua nga Gjykata Speciale

Ish-kryetari i Malishevës, Isni Kilaj, u lirua në Kosovë sot, më 15 maj, me kushte të rrepta, në bazë të vendimit të gjykatësit të...

Moti sot: Shi, vranësira dhe diell

Për të dielën parashikohet fillimisht gjatë orëve të para të 24-orëshit të ketë rrebeshe lokale shiu, të shoqëruara me disa shkarkesa rrufesh, ndërsa dita...

Koha dritëplotë

Lajmet e Fundit