3.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Nderohet heroi kombit Ibrahim Mazreku në 54-vjetorin e lindjes

Sot nën organizmin e SHFMU “Ibrahim Mazreku”, është shënuar 54-vjetori i lindjes së dëshmorit dhe heroit të kombit Ibrahim Mazreku, emrin e të cilit e mbanë kjo shkollë.

Me këtë rast, kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, drejtoresha e Drejtorisë për Arsim dhe Edukim, Arbëreshë Krasniqi, zyrtar tjetër komunal, të shoqëruar edhe nga drejtoresha e shkollës fillore dhe të mesme të ulët “Ibrahim Mazreku”, Rrezartë Mazreku-Kastrati, stafi i kësaj shkolle dhe familjarë, kanë bërë nderime te busti i Ibrahim Mazrekut, në oborrin e shkollës, e cila mbanë emrin e heroit.

Me këtë rast, kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, në fjalën e rastit, tha se “ne si qeveri komunale, brenda fushëveprimit tonë, do të punojmë fuqishëm në realizimin e amanetit të dëshmorëve”.

Drejtoresha e SHFMU “Ibrahim Mazreku”, Rrezartë Mazreku-Kastrati, ka bërë të ditur që në kuadër të shënimit të datëlindjes së dëshmorit dhe heroit të kombit Ibrahim Mazreku, sot në ora 13:00, në sallën e kuvendit do të mbahet edhe një orë letrare dhe përurim i veprës Vëzhgime Gjuhësore, me autor, Hamdi. R Mazreku.

 

Më Shumë

Përmes këngës, Luizi konfirmon shtatzëninë e Kiarës – zbulon gjininë dhe momente tjera të ëmbla

Luiz Ejlli ka publikuar këngën e tij të fundit, të titulluar “Frymë”. Këngën siç duket ia ka kushtuar vajzës së tij, që ende nuk ka...

Superliga e Kosovës/ Liria-Feronikeli

Superliga e Kosovës në futboll do të vazhdojë gjatë ditës së sotme me dy ndeshje interesante në kuadër të javës së 15-të. Në stadiumin “Sami...

Lajmet e Fundit