21.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Maj, 2024

Ndërron jetë në moshën 94-vjeçare akademiku e gjuhëtari Shaban Demiraj

shaban demirajNdërron jetë në moshën 94 vjeçare, albanologu i shquar profesor Shaban Demiraj. Profesor Shaban Demiraj, lindi në Vlorë, por për shumë vite jetoi dhe punoi në Tiranë.

Ai ka qenë kryetar i akademisë së shkencave në vitin 1992, ndërsa për 30 vjet drejtoi katedrën e Gjuhës Shqipe, ka shkruar mjaft vepra për gjuhën shqipe, ndër të cila edhe 8 monografi, studime për fonetikën, morfologjinë dhe sintaksën historike të gjuhës shqipe. Ai është figurë e njohur për shkencën gjuhësore në Ballkan e Evropë dhe për kontributin e shquar, ka mbajtur titujt “mësues i popullit dhe mjeshtër i madh i punës”.

Kryetarja e këshillit bashkiak të Vlorës Evis Alushi shprehu ngushëllimet në emër të këshillit, duke e cilësuar vdekjen e profesor Demiraj një humbje e madhe për shkencën shqiptare dhe për Gjuhën Shqipe. Alushi bëri të ditur se do propozohet që emri i profesorit, t’i vendoset një rrugë ose një sheshi në qytetin e Vlorës.

Më Shumë

“Isha duke u dhënë ndihmën e parë dhe më ra granata në trup” – Nait Hasani rrëfen si u plagos

Janë bërë 25 vjet nga masakra e burgut të Dubravës. Në këtë masakër forcat paramilitare serbe kanë vrarë 160 të burgosur shqiptarë dhe kanë...

“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe” – historiani befason me deklaratat e tij

Historiani Naim Flamuri ditëve të fundit ka marr vemendjen e publikut me deklaratat e tij për heroin kombëtar Gjergj Kastriotin- Skënderbeu. Ai mes tjerash ka...

Lajmet e Fundit