25.8 C
Prizren
E premte, 22 Shtator, 2023

Në dialog serbët kosovarë duan tema teknike, jo politike

NenadRashiq-MPMSPërfaqësues të serbëve në Kosovë kanë kërkuar që dialogu i ardhshëm Kosovë-Serbi të fokusohet më tepër në tema teknike, të cilat janë në funksion të përmirësimit të jetesës së serbëve.

Megjithëse i kanë mirëpritur paralajmërimet e koalicionit paszgjedhor për intensifikim të dialogut ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe serbëve lokalë, këta të fundit kërkojnë që edhe dialogu Prishtinë-Beograd të mos ndalet.

Është lëvizja “Vetëvendosje” ajo e cila ka paralajmëruar transformim të dialogut të “mbyllur” diplomatik në Bruksel në dialog të hapur demokratik me serbët e Kosovës, nëse bëhet pjesë e Qeverisë së bllokut opozitar.

Por deputeti në Kuvendin e Kosovës nga Partia Progresiste Demokratike, Nenad Rashiq, i cili për shumë vjet punon në institucionet e Kosovës, ka thënë se si dialogu Prishtinë-Beograd ashtu edhe ai Prishtinë-serbë “autoktonë” e kanë rëndësinë e vet…/Koha Ditore/

14 të vdekur nga rrëzimi i avionit në Brazil

Një aeroplan me turistë është rrëzuar në Barcelos të Brazilit, duke lënë të vdekur 14 persona. Kryetari i bashkisë së qytetit konfirmoi aksidentin për CNN...

Prishtina dhe Liria ndahen në paqe

Prishtina dhe Liria kanë ndarë pikët, në kuadër të javës së pestë në Superligën e Kosovës, pasi ndeshja përfundoi me rezultat 1-1. Golin e parë...

Lajmet e Fundit