30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Në KEK kanë filluar hetimet serioze rreth shpërthimit të djeshëm

KEK-hetimetNjë ditë pas tragjedisë në Termocentralin “Kosova A” kanë filluar hetimet serioze për të zbuluar shkaktarët e shpërthimit që mori jetën dy personave.

Ekipet e forenzikës kanë dalë në vendin e ngjarjes për të hetuar rastin. Mirëpo, zyrtarët e KEK-ut ende nuk kanë ndonjë risi për të ditur se si ka ndodhur shpërthimi, raporton KTV.

Edmond Nulleshi, drejtor i shërbimeve në KEK, ka thënë se nuk është mirë të jepen deklarata se një shpërthim i tillë është paralajmëruar më herët. Ai ka deklaruar se janë në dijeni se në një sektor të tillë nuk punohet edhe pa rrezik, mirëpo, sipas tij, çdo gjë ka qenë e siguruar.

Ndërkohë, elektroliza, aty edhe ku ka ndodhur shpërthimi, është ndërtuar në vitin 1975 dhe ka shërbyer si një instrument për ftohjen e gjeneratorit për një prodhim efiçient të energjisë elektrike.

Më Shumë

Kurti uron festën e Bajramit, bën thirrje për solidaritet dhe mirënjohje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë festën e Kurban Bajramit. Në mesazhin e tij, Kurti ka bërë thirrje për falënderim...

Shënohet 81-vjetori i lindjes së Ukshin Hotit, Kurti viziton shtëpinë muze

Me rastin e shënimit të ditëlindjes së 81-të të profesorit dhe mendimtarit politik, Ukshin Hoti, kryeministri Albin Kurti mori sot pjesë në ngjarjen e...

Lajmet e Fundit