14.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

U nënshkrua marrëveshja për zgjerimin e rrugës në Vërmicë

Autostrada-KS5-21Ministria e Punëve të Brendshme, e Financave dhe ajo e Infrastrukturës, nënshkruan sot marrëveshjen e mirëkuptimit për bashkëfinancimin e projektit: “Zgjerimi i rrugës në pikën e kalimit kufitar në Vërmicë”. Ky projekt që pritet të filloj së shpejti, parashihet të përufnojë në muajin qershor dhe vlerësohet që do të krijojë letësira në qarkullimin e mallrave dhe evitimin e fuksit të njerëzve në këtë pikë-kalimi kufitar,shkruan rtk

Marrëveshja për zgjerimin e rrugës në pikëkalimin kufitar në Vërmicë e nënshkruar nga Ministria e Punëve të Brendshme, e Financave dhe ajo e Infrastrukrës, parasheh disa korsi të cilat do të krijojnë lehtësira shumë të mëdha në këtë pikë-kalim i cili është i frekuetnaur shumë, sidomos në seoznin veror. Ky projekt do të krijojë kontroll më efikas ndaj dukurive negative.

Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, tha se deri më tash ky pikë-kali ka qenë shumë i ngusht për tu kaluar.

Edhe ministri i Financave, Besim Beqaj vlerësoi se manxhimi i kufirit është i rëndëishëm andaj ritheksoi se synim i tyre është luftimi i ekonomisë formale.

Ndëra, ministri i Infrastrkturës, Fehmi Mujota theksoi se autostradës moderne i duhet edhe një pikë-kalim modern. Zgjerimi i rrugës në pikëkalimin kufituar pritet të përfunojë në qershor, ndërsa realizimi i tërë projektit arrinë vlerën prej 367 milionë euro.

Më Shumë

Dënohet me vdekje ish-ministri i Drejtësisë

Bie një tjetër nga kokat që dikur drejtonin regjimin kinez. Gjykata ”e popullit” e qytetit Changchun ka dënuar me vdekje Fu Zhenghua, ish-ministrin e...

Conte lidhet me një rikthim të madh në Serie A

Thashethemet kanë filluar të dalin se Antonio Conte është kontaktuar nga Juventusi për një lëvizje potenciale verën e ardhshme, por është e vështirë të...

Kolona e pestë

Lajmet e Fundit