20.8 C
Prizren
E shtunë, 25 Mars, 2023

Nga kryeprokurori deri te gjyqtarët – këto janë pagat në sistemin e drejtësisë me ligjin e ri

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj të fundit ka caktuar vlerën e koeficientit të pagave për punëtorët e sektorit publik.

Për vitin 2023 vlera e këtij koeficienti do të jetë 105 euro, ndërsa gjatë 2024-së pritet të jetë 110 euro, , shkruan Telegrafi.

Ligji i Pagave që hyn në fuqi pas pak ditësh rregullon çështjen e pagave për mbi 82 mijë punëtorët e sektorit publik.

Për të llogaritur pagën duhet shumëzuar vlerën e koeficientit me koeficientin. Pra, pasi që vlera e koeficientit është 105 euro, zyrtari që ka pagë në koeficient 5 do të marrë pagë 525 euro bazë, pa llogaritur shtesat.

Bazuar në këtë përllogaritje, pagat në sistemin e drejtësisë do të jenë si më poshtë:

Kryetari i Gjykatës Supreme 1785 euro

Reklama

Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor i Kosovës 1732.5 euro

Kryetar i Gjykatës Themelore 1470 euro

Gjyqtar i Themelores nga 1260 deri në 1396.5 euro

Gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese 1722 euro

Kryeprokurori i Shtetit 1785 euro

Kryesuesi i Këshillit Prokurorial 1732.5 euro

Prokuror nga 1344 deri në 1260 euro

Kryeprokuror i Prokurorisë Speciale 1627.5 euro

Kryeprokuror i Prokurorisë së Apelit 1627.5 euro

Më Shumë

Garë e nxehtë për nënshkrimin e yllit të Bayer Leverkusen

Gara për nënshkrimin e Florian Wirtz të Bayer Leverkusenit po nxehet me Barcelonën, Real Madridin dhe Liverpoolin që e kërkojnë mesfushorin, sipas Fabrizio Romano. 19-vjeçari...

Oleksandr Usyk tërhiqet nga meçi me Tyson Furyn

Oleksandr Usyk është tërhequr nga bisedimet me Tyson Furyn për një luftë për kampionin e padiskutueshëm të botës në kategorinë e rëndë të boksit. Lufta...

Drejtqëndrimi yt

Lajmet e Fundit