36.8 C
Prizren
E martë, 16 Korrik, 2024

Nikoliq: Kushtet e Bundestagut gjerman për Serbinë, të rënda

Gjermania-flamuriKryetari i Serbisë, Tomislav Nikoliq ka deklaruar se ekzistojnë kushte të rënda të Bundestagut gjerman për Serbinë që ajo të hyjë bë Bashkimin Evropian. Këto kushtet është shumë vështirë të përmbushen marrë pra sysh se Serbia nuk e ka njohur dhe nuk mund ta njohë Kosovën.

Presidenti serbe në intervistën për Radio Televizionin e Kroacisë (HRT) ka thënë se kushtet gjermane janë të motivuar nga fakti se Berlini e ka njohur Kosovën dhe dëshiron që marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve që i ka njohur të zhvillohen mirë, transmeton Koha.

”Megjithëkëtë Serbia nuk e ka, njohur nuk mundet dhe ekzistojnë kushte që nuk mund të përmbushen po qe se vërtet nuk ndodh diçka që do të mundësojë që Serbia dhe i ashtuquajturi shtet i Kosovës një ditë të bëhet shtet. Në kushte të tashme dhe në raporte të tashme të forcave kjo është e pamundshme”, ka theksuar Nikoliq.

Më Shumë

Rekord gjobash, policia lëshoi dorën të mërkurën -“i fiku” qytetarët me 2486 tiketa

E mërkura ka qenë dita kur policia ka bërë “kërdi” me dënime në trafik. Këtë ditë, forcat e rendit nuk falën kundërvajtësit, duke shqiptuar hiq...

Rahoveci mirëpret mërgimtarët, u ofron parkim pa pagesë në oborrin e Komunës

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka marrë vendim që parkimi i automjeteve të mërgimtarëve të lejohet edhe brenda oborrit të administratës komunale,...

Lajmet e Fundit