24.8 C
Prizren
E shtunë, 25 Maj, 2024

NSA-ja ka përgjuar Berishën e Thaçin, zbulohen 76 emrat

Thaçi dhe berishaNë listën e gjatë të përgjimeve të Agjensisë Kombëtare të Sigurisë në SHBA janë përfshirë edhe ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, kryeministri i Kosovës në detyrë Hashim Thaçi dhe shumë liderë të tjerë të Ballkanit e të botës.

Biblioteka dixhitale “Kriptom”, e cila merret me zbulimin e dokumenteve sekrete, ka publikuar një listë përgjimesh të Agjensisë, sipas së cilës në vitin 2009, janë përgjuar ish-kryeministri Sali Berisha, kryeministri në detyrë i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ish-presidenti serb, Boris Tadiç.

Revista shkruan se dokumenti me emrat e 122 liderëve botërorë të përgjuar është hartuar nga ish-oficeri i NSA-së, Edward Snowden.

Një muaj më herët, një artikull i “Washingon Post” publikoi listën me 193 vendet e përgjuara nga NSA-ja, në të cilën bënte pjesë edhe Shqipëria.

Njëherësh, revista gjermane “Der Spiegel” ka njoftuar se NSA-ja ka zhvilluar një sistem kompjuterik për përpunimin e sinjaleve të inteligjencës koduar (NYMROD), I aftë për të përpunuar miliona raporte, përmes përzgjedhjes së informacioneve për subjektet e synuara, nga të dhënat telefonike, kompjuterike dhe faksi.

Në listën e politikanëve të përgjuar bëjnë pjesë edhe kryeministri i Bosnjë-Herzegovinës, Nexhat Brankoviç dhe presidenti i atëhershëm kroat, Stipe Mesiç. Po ashtu, në listë ndodhen kancelarja gjermane, Angela Merkel, presidenti sirian Bashar al-Assad, ish-kryeministrja e ukrainase, Julia Timoshenko, liderët rusë Vladimir Putin e Dimitri Medvedev, greku Kostas Karamanlis, francezi, Nicolas Sarkozi, Raul Castro i Kubës dhe ai i Afganistanit, Hamid Karzai. Pjesë e spiunimit kanë qenë edhe ish-presidenti i Venezuelës, Hugo Chavez dhe Felipe Calderon dhe zyrtari belg Herman Van Rompuy.

Deri tani janë publikuar 76 emra, por njoftohet se deri në fund të korrikut do të publikohet lista e plotë me të gjithë emrat që janë vënë në shënjestër të shërbimit inteligjent amerikan. /Shekulli/

Lista e plotë e liderëve të përgjuar

Bharrat Jagdeo – Guajanë

Binge wa Mutharika – Malave

Boris Tadic – Serbi

Choummaly Sayasone Shiavong – Laos

Cristina Fernandez de Kirchner – Argjentinë

Daniel Ortega – Nikaragua

Dmitry Medvedev – Rusi

Donald Tsang – Hong Kong

Ellen Johnson-Sirleaf – Liberi

Ehud Olmert – Izrael

Evo Morales – Bolivi

Felipe Calderon – Meksikë

Fernando Lugo – Paraguaj

Fouad Siniora – Liban

Gloria Macapagal-Arroyo – Filipine

Gurbanguly Berdimuhamedow – Turkmenistan

Hamid Karzai – Afganistan

Hashim Thaci – Kosovë

Hassanal Bolkiah – Brunei

Herman Van Rompuy – Belgjikë

Hosni Mubarak – Egjipt

Hu Jintao – Kinë

Hugo Chavez – Venezuelë

Hun Sen – Kamboxhia

Ilham Aliyev – Azerbaixhan

Islam Kamirov – Uzbekistan

Ismail Omar Guellah – Xhibuti

Johanna Sigurdardottir – Islandë

Jose Ramos-Horta – Timori Lindor

Jose Zapatero – Spanjë

Joseph Kabila – Republika Demokratike e Kongos

Kgalema Motlanthe – Afrika Jugore

Kim Jong-Il – Korea Veriore

Konstantinos Karamanlis – Greqia

Kurmanbek Bakiyev – Kirgistani

Laurent Gbagbo – Bregu i Fildishtë

Lee Myung-bak – Korea e Jugut

Luiz Inacio Lula Da Silva – Brazil

Ma Ying-jeou – Taivan

Mahinda Rajapaksa – Sri Lanka

Mahmoud Ahmedinejad – Iran

Manmohan Singh – Indi

Manuel Zelaya – Honduras

Martin Torrijos – Panama

Mauricio Funes – El Salvador

Meles Zenawi – Etiopi

Michelle Bachelet – Kili

Mikheil Saakashvili – Gjeorgji

Muammar Qaddafi – Libi

Mwai Kibaki – Kenia

Nedzad Brankovic – Bosnja-Hercegovina

Nicolas Sarkozy – Franca

Nong Duc Manh – Vietnam

Nouri al-Malaki – Irak

Nursultan Nazarbayev – Kazakistan

Omar al-Bashir – Sudan

Oscar Arias – Kosta Rika

Paul Kagame – Ruanda

Prachanda – Nepal

Rafael Correa – Ekuador

Raul Castro – Kuba

Recep Tayyip Erdogan – Turqi

Rene Preval – Haiti

Robert Mugabe – Zimbabve

Sali Berisha – Shqipëri

Sheik Hasina Wajed – Bangladesh

Silvio Berlusconi – Itali

Stjepan Mesic – Kroaci

Susilo Bambang Yudhoyono – Indonezi

Tabare Vazquez – Uruguaj

Taro Aso – Japoni

Than Shwe – Mianmar

Umaru Yar’Adua – Nigeri

Vladimir Putin – Rusi

Yousaf Raza Gillani – Pakistan

Yoweri Museveni – Ugandë

Më Shumë

Sot Ylli – Trepça, finalja e katërt e serisë finale

Sot në Therandë zhvillohet përballja e katërt finale mes Golden Eagle Yllit dhe Trepçës. Mitrovicasit po udhëheqin 2:1 në serinë finale dhe nëse fitojnë do...

Policia nis hetimet për vdekjen e një burri në Dragash

Policia e Kosovës ka nisur hetimet për vdekjen e një burri në Dragash. Me vendim të prokurorit trupi i pajetë është dërguar në IML për...

Lajmet e Fundit