30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Nuk do të shkaktohen vonesa në procesin e liberalizimit të vizave

Pa visaKoordinatori i Qeverisë së Kosovës për liberalizim të vizave, Besnik Vasolli, thotë se ardhja e euroskeptikëve në Parlamentin Evropian, nuk do të shkaktojë vonesa në procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën. Vasolli ka potencuar se Kosova ka plotësuar të gjitha kriteret që dalin nga Udhërrëfyesi për liberalizim.

Partitë radikale të krahut të djathtë dhe të majtë të spektrit politik kanë fituar më shumë vende në Parlamentin Evropian. Këto parti shpeshherë kanë këndvështrime kontradiktore, prandaj me praninë e tyre pritet të kenë ndikim anti-BE në Parlamentin Evropian.

Por, sa do të ndikoj ky euroskepticizëm i parlamentarëve evropian në proceset eurointegruese, konkretisht në procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën?

Koordinatori i Qeverisë së Kosovës për liberalizim të vizave, Besnik Vasolli thotë se ardhja e tyre në Parlamentin Evropian nuk do të shkaktoj vonesa për Kosovën. “Nuk besojmë se zgjedhjet e fundit në Parlamentin Evropian do ta rrezikojnë procesin e liberalizimit të vizave, pasi që në masë të madhe ky proces është teknik”, ka thënë Vasolli, transmeton RTK.

Ai tha më tej se Kosova është në pritje të rezultateve nga ekipet vlerësuese të Komisionit Evropian që kanë qëndruar në vendin tonë, në fund të vitit të kaluar dhe fillim të këtij viti. Ai madje thekson se është mirë që liderët e partive politike gjatë fushatës zgjedhore nuk po premtojnë shumë për liberalizim të vizave.

Ndryshe, rezultati i zgjedhjeve evropiane për parlamentin e familjes evropiane, do të ndikoj në politikat kombëtare, duke i shtyrë partitë konservatore të shtojnë presionet për frenimin e emigracionit.

Më Shumë

Vendlindja e përkujton Bekim Fehmiun

  Në Prizren u nderua jeta dhe vepra e Bekim Fehmiut, aktorit të shquar shqiptar, në 14-vjetorin e vdekjes së tij. Në këtë ngjarje, miqtë, dashamirët,...

Syla dëshiron që me Suharekën ta mposhtë Ballkanin

Futbollisti i Suharekës, Ilir Syla, ka dëshirë për të arritur fitore ndaj rivalit të qytetit, Ballkanit. Suhareka që nga edicioni i ri do të garojë në...

Lajmet e Fundit