9.8 C
Prizren
E premte, 1 Dhjetor, 2023

OJQ-të kritikojnë vendimin e KQZ-së

KQZ-logoja ne fletvotimeVendimi i djeshëm i KQZ-së për heqjen e simboleve shtetërore nga fletëvotimet është dëmtim që i është bërë institucioneve të Kosovës dhe shtetësisë së saj, për shkak se ky vendim është rezultat i bisedimeve në Bruksel. Kështu vlerësojnë njohësit e zgjedhjeve në Kosovë duke shtuar se një gjë e tillë mund të ndikojë negativisht në procesin zgjedhor.

Procesi dhe mënyra se si ka ardhur deri te heqja e logos nga fletëvotimet nga ana e KQZ-së po gjen kritika nga shoqëria civile.

Albert Krasniqi, hulumtues në KIPRED tha për Radio Kosovën se këto fletëvotime kanë mundur të pranohen si të tilla, nëse një gjë e tillë do të ndodhte më herët dhe mos të ndërhynte politika. Ai thotë se kjo është ndërhyrje në punën e pavarur të institucioneve të Kosovës.

”Vendimi i djeshëm i KQZ-së është një dëmtim që ju është bërë institucioneve të Kosovës dhe shtetësisë së saj, për shkak se ky vendim është rezultat i bisedimeve në Bruksel dhe paralajmërimit të hershëm të kryeministrit të Serbisë, Ivica Daçiq që simbolet e Kosovës nuk do të përdoren në fletëvotime. Dhe kjo mënyrë është interferim në punën e organeve të pavarura në Kosovë, gjë që është e patolerueshme”, tha ai.

Krasniqi theksoi se deri te ky vendim ka pasur shkelje shumë të mëdha dhe vendimi është marrë nën presione politike.

”Kryeministri ka ra ndesh me deklaratat e tij kur tha se do të jetë përgjegjësi e KQZ-së, pastaj tha se fletëvotimet nuk do të jenë shumë atraktive që i parapriu vendimit se si do të duken akoma pa vendosur. Vendimi i KQZ-së ka qenë nën presione të politikës, është marrë në momentin e fundit dhe është pritur se a po pranon Serbia që fletëvotimet të jenë të tilla”, tha Krasniqi.

Kjo sipas tij është vërejtur edhe në abstenimin e kryesueses së KQZ-së, Valdete Daka.

Krasniqi thekson se kjo mund të ndikojë negtivisht në tërë procesin e zgjedhjeve lokale të 3 nëntorit.

Edhe Selatin Kllokoqi hulumtues për zgjedhje në Institutin D4D, tha se ky ka qenë vendim i pritshëm, pasi institucionet tjera e patën paralajmëruar se nuk do të ketë logo në fletëvotime.

Kllokoqi tha se përveç presionit politik, KQZ po dëshmohet se është institucion politik dhe jo i pavarur

Më Shumë

Kreu i Malishevës në Tiranë për 111 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati me ftesë të kreut të Tiranës, Erion Veliaj ka marrë pjesë në festën e 28 Nëntorit në...

Kurti: Sektori privat themeli i zhvillimit ekonomik e shoqëror

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, tha se sektori privat parqet themelin e rritjes së zhvillimit dhe progresit të ekonomik e shoqëror të...

Lajmet e Fundit