21.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Inaugurohet Instituti për Gjuhën dhe Kulturën Italiane

MichaelGiffoni-ambasador italianNë Fakultetin Filologjik të universitetit të Prishtinës u inaugurua sot Instituti për Gjuhën dhe Kulturën Italiane. Ky institut është hapur nga Universiteti i Prishtinës në bashkëpunim me Ambasadën italiane në Prishtinë, Universitetin “La Sapienza” të Romës dhe AIDP-Albanian National Group and Collective Member of Kosovo.

Me këtë rast, ambasadori italian, Michael Giffoni, tha se kjo është një ditë e veçantë në përfundim të mandatit të tij në Kosovë, raporton RTK. Ai tha se është i nderuar që instituti i gjuhës italiane është hapur brenda Universiteti.

”Do të jenë studentët e Universitetit të Prishtinës jo vetëm ata të filologjisë që do të kenë mundësi të ndjekin kurset e gjuhës dhe kulturës italiane që do të fillojnë së shpejti. Do të kenë mundësi të marrin njohuri nga librat që do të vijnë nga universiteti la sapienca. Është një hap i vogël por shumë i rëndësishëm në bashkëpunimin kulturor mes dy vendeve”.

Më Shumë

Çeku: DokuFest XXI u mbyll me ndarjen e çmimeve për më të mirët në shumë kategori dhe filmin “The Last Waltz”

Ka përfunduar festivali i filmit të shkurtër DokuFest, i cili për të 21-tën herë u mbajt në Prizren. Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, përmes një...

Konflikt familjar në Suharekë: Djemtë i dalin në krah nënës së tyre, kapen me babain për ta ndalur dhunën

Një rast i dhunës në familje ka ndodhur në fshatin Studençan të Suharekës. Kryefamiljari dyshohet se pas një fjalosjeje me bashkëshorten e tij e ka...

Lajmet e Fundit