11.8 C
Prizren
E hënë, 15 Prill, 2024

Palët përgatiten për fundin e dialogut politik

Thaci_Dacic_Ashton5-21Prishtina dhe Beogradi kanë nisur të përgatiten për fundin e dialogut politik. Burime diplomatike kanë shpjeguar për gazetën Tribuna se lehtësuesit evropianë planifikojnë që ta përmbyllin këtë fazë të dialogut në muajt e parë të vitit 2014, duke mundësuar kështu që palët të zbatojnë marrëveshjet dhe të përjetojnë periudhën që diplomatët po e quajnë “normalizim pa njohje”.

Për më shumë, sipas tyre, palët tashmë kanë nisur t`i ndërtojnë pozicionet për situatën e re mes tyre pas këtij procesi.

Përfundimin e takimeve të kryeministrave në Bruksel pritet ta shënojë pajtimi i Hashim Thaçit dhe Ivica Daçiqit edhe për disa çështje të hapura. Këto pajtime do të çojnë tek marrëveshja e dytë e normalizimit të marrëdhënieve.

Më Shumë

Kryhet një operacion i vështirë në spitalin e Prizrenit, pacienti me shëndet të mirë

Mjekët e Repartit të Urologjisë në Spitalin e Prizrenit kanë kryer një operacion të vështirë. Dr.Halil Xhibexhiu tregon se pacienti pas operacionit është lirur me...

Liga e Kampionëve rikthehet me dy super çerekfinale

Liga më prestigjioze e futbollit evropian, Liga e Kampionëve rikthehet me super dy ndeshjet e para çerekfinale. Sfida kryesore e së martës në mbrëmje do...

Lajmet e Fundit