-0.2 C
Prizren
E martë, 29 Nëntor, 2022

Papa i bën thirrje Putinit ta ndalojë “spiralen e dhunës dhe vdekjes”

Papa Françesku i ka bërë thirrje presidentit rus, Vladimir Putin, që të “ndalojë spiralen e dhunës dhe vdekjes” në Ukrainë dhe denoncoi “rrezikun absurd” për luftë katastrofike bërthamore, teksa tensionet po përshkallëzohen.

Papa shprehu lutjen e tij më të fortë deri më tani për luftën teksa iu drejtua publikut në Sheshin e Shën Pjetrit. Ishte hera e parë në publik që ai përmendi udhëheqjen e Putinit.

Papa i bëri thirrje gjithashtu presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, që të jetë i hapur” ndaj propozimeve serioze të paqes. Ai nxiti komunitetin ndërkombëtar që të përdorë të gjitha instrumentet diplomatike për t’i dhënë fund luftës.

“Kjo plagë e tmerrshme, e pakonceptueshme e njerëzimit, në vend që të zvogëlohet, vazhdon të rrjedh gjak edhe më shumë, duke kërcënuar të përhapet”, tha Papa Françesku.

“Që njerëzimi e gjen përsëri veten përpara kërcënimit të luftës atomike është absurde. Çfarë duhet të ndodhë më shumë, sa më gjak duhet të rrjedhë më shumë para se të përfundojë lufta?”, pyeti Françesku.

Gjatë gjithë luftës, Françesku ka denoncuar përdorimin e armëve dhe ka kërkuar dialog, raporton AP,  transmeton Klankosova.tv.

Më Shumë

Djali rrah prindërit në Prizren

Një person është arrestuar në Prizren pasi ka shkaktuar dhunë fizike ndaj nënës dhe babait të tij. Policia njofton përmes raportit 24 orësh se viktimave...

Fajde, kanosje e detyrim, arrestohen tre të dyshuarit në Prizren

Policia e Kosovës ka arrestuar tre persona në Prizren për kanosje, fajde dhe detyrim. Në njoftimin e Policisë së Kosovës thuhet se arrestimi i tyre...

Lajmet e Fundit