14.8 C
Prizren
E martë, 27 Shtator, 2022

Partia Konservatore aftëson vëzhguesit për ruajtjen e votave

partia e beni kizollitPartia Konservatore e Kosovës ka mbajtur takimin e punës me 100 vëzhguesit e saj me qëllim të përgatitjes së tyre për ditën e zgjedhjeve.

Kandidati i PK-së, për kryetar të Prizrenit, Beni Kizolli tha se brenga kryesore e Partisë Konservatore të Kosovës nuk është votimi. “Brenga jonë është se si t’i ruajmë votat e fituara në ditën e zgjedhjeve, pasi që është e bindur se ka mbështetje të gjerë nga qytetarët në një anë dhe në anën tjetër do të ketë tentativa që të manipulohen votat e qytetarëve në mënyra të ndryshme nga subjektet tjera”, tha Kizolli.

Sipas tij, ardhmëria e një vendi varet nga procesi i drejtë dhe demokratik zgjedhor pa intervenime dhe manipulime sepse mundëson që vota e shenjtë e qytetarit sovran të mbrohet dhe numërohet ashtu siç duhet. Nëse manipulohet apo vidhet vota e qytetarit atëherë manipulohet dhe vidhet edhe ardhmëria e vendit.

“Duke pasur parasysh përvojat e hidhura nga zgjedhjet e kaluara, ju vëzhguesit tonë jeni garancia dhe mbrojtja e vetme që do të kemi në mbrojtjen e votave tona. Puna e juaj është thelbësore dhe e shenjtë sepse nga puna e juaj do të varet edhe suksesi i procesit zgjedhor në përgjithësi dhe ardhmëria e qytetit tonë në veçanti. Të mos lejojmë që ardhmëria jonë të vidhet nga dashakeqësitë e demokracisë dhe të vendit ”, Kizolli.

Ai ëhstë zotuar se në mandatin e fituar me ndihmën e qytetarëve të Prizrenit do të çrrënjosë të gjitha manipulimet dhe keqpërdorimet kronike si dhe do të largojë nga skena politike njerëzit që janë dëshmuar si të tillë.

Partia Konservatore e Kosovës hapjen e fushatës elektorale do ta bëjë me 03 tetor 2013, (e enjten në ora 19:00 në restorantin Marash, pranë rrapit të vjetër i cili është edhe simboli i partisë i cili tregon vjetërsinë, fortësinë, krenarinë dhe mbijetesën nëpër vështirësitë kohore. /PrizrenPress.com/

 

 

Më Shumë

Albin Kurti, kryetar i VV-se edhe për një mandat me 98.6% të votave

Albin Kurti është zgjedhur për herë të tretë kryetar i Lëvizje Vetëvendosje, ku pro Kurtit ishin 98.6 për qind e votuesve, kundër ishin 0.89...

Kurti për grevën: Mësimdhënësit duhet të kryejnë punën meritore për pagat që marrin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë me dije se është larg arritja e një marrëveshje me SBAShK-un për ndërprerjen e grevës. Në një konferencë...

Lajmet e Fundit