9.9 C
Prizren
E hënë, 22 Nëntor, 2021

Partia Liberale Egjiptiane reagon për rastet në Gjakovë dhe Prizren

 

Subjekti Politik “Partia Liberale Egjiptiane- PLE”, thotë se me shqetësim ka marrë informat nga mediat lidhur me refuzimin për t’i shërbyer pjesëtarëve të komunitetit egjiptian nga një lokalet afariste në Gjakovë. Gjithashtu, kjo parti e cilëson si të papranueshëm edhe siç thotë “sulmin fizik që ndodhi dje ndaj disa personave të komunitetit rom në Prizren nga ana e pjesëtarëve të sigurimit fizik”.

“PLE thekson se ngjarjet si këto janë të shëmtuara dhe ndikojnë jashtëzakonisht keq në përpjekjet në integrimin dhe avancimin e të drejtave të komuniteteve joshumicë. Ato si të tilla janë sinjale që institucionet shtetërore duhet akoma më shumë të bëjnë në mbrojtjen dhe lirine e të drejtave të njeriut në Kosovë, në fokus të vecantë të komuniteteve rom, ashkali dhe egjiptian.

Për më tepër, Subjekti Politik PLE inkurajon që rastet e tilla të raportohen sa më shumë nga komunitetet joshumicë. Të tilla veprime të shëmtuara derivojnë nga diskriminimi sistematik insitucional që i bëhet komuniteteve joshumicë tash e sa kohë dhe poqëse këto komunitete të ishin më të përfaqësuara në institucione vendim-marrëse të drejtësisë, potencialisht edhe luftimi i dukurive të tilla negative do të ishte më efikase. Subjekti Politik PLE thekson se edhe pse në institucione qeveritare dhe në Parlament të Republikës së Kosovës kemi përfaqësues të komuniteteve joshumicë por për fat të keq reagimet e tyre janë sipërfaqësore, me apele dhe aq më keq, disa nga këta përfaqësues janë duke “përkëdhelë” keqbërësit e veprimeve të tilla të shëmtuara. Të tillë përfaqësues janë pjesë e Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe meqenëse kanë pozicione të larta në hierarkinë shtetërore, ata kanë manifestuar dobësi të jashtëzakonshme të lidershipit dhe të mbro MMjtjes dhe promovimit të të drejtave të komuniteteve joshumicë.                                                                                                                                   

Subjekti Politik PLE, u bënë thirrjeve autoriteteve kompetente shtetërore, Policisë së Kosovës, Prokurorit të Shtetit, organeve gjyqësore dhe Institucionit të Avokatit të Popullit  që urgjentisht të hetojnë dhe të marrin masa adekuate kundër keqbërësve, duke i vënë ata përballë drejtësisë dhe vetëm në këtë mënyrë mund të parandalohen raste të tilla diskriminuese dhe të bazuara në pikëpamje racore kurse nga komunitetet joshumicë në Kosovë kërkojmë të përmbahen me maturi dhe ta ruajnë qetësinë, virtyte këto që i kemi kultivuar tash e sa kohë”, thuhet në reagimin e partisë.

Më Shumë

Zyrtare: Man United shkarkon Solskjaerin nga posti i trajnerit

Manchester United ka njoftuar se Ole Gunnar Solskjaer është larguar nga posti i trajnerit. Nëpërmjet një komunikate të klubit, Manchester United ka zyrtarizuar largimin e...

PDK kërkon dorëheqjen e Avokatit të Popullit

  PRESSING, Fitorja e LDK-së në Prishtinë   PDK kërkon dorëheqjen e Avokatit të Popullit Lajme Gazeta Express 22/11/2021 14:55 Partia Demokratike e Kosovës ka kërkuar...

I japin fund krizës në çift! Wanda dhe Icardi nuk përmbahen, puthje plot pasion para kamerave

Kriza mes Mauro Icardit dhe Wanda Naras duket se ka marrë fund! Ata kanë dhënë një shfaqje para kamerave, teksa në sfond kishin Kullën...

Sandra Bullock: Vajza ime do të jetë presidente e ShBA-së!

Aktorja e njohur Sandra Bullock ka deklaruar se vajza e saj 9 vjeçare Laila do të bëhet presidente e SHBA-së. Gjatë një paraqitjeje në People...

FOTO/ Bëhet e gjallë Kallashi – sa shumë ka ndryshuar

Sensacioni i vitit 2015, vallëtarja dhe më vonë këngëtarja Donjeta Pajazi – Kallashi ka filluar që të bëhet e gjallë Ajo kishte vendosur për një...

Suharekë, gjendet një granatë dore dhe disa fishekë

Një person nga fshati Vraniq i Suharekës ka hasur në dy mjete shpërthyese. Policia e Kosovës njofton se mjetet e dyshuara shpërthyese ishin një granatë...

Hajdutët hyrën në një dyqan në Çikago dhe vodhën gjithçka që iu dilte përpara – pamjet tregojnë momentin dramatik

Një bandë prej 14 hajdutësh vodhën mallra me vlerë prej rreth 120 mijë dollarë në mes të ditës nga një dyqan Louis Vuitton në...

LDK në Dragash kundërshton vendimin e PZAP-ës, do t’i drejtohet gjykatës

hefi i Shtabit të Lidhjes Demokratike të Kosovës në Dragash, Qamil Kolloni, e ka kritikuar Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa pas anulimit të...

Plagosja e dy personave në argjendarinë në Prizren, thirret konferencë

Prokuroria Themelore në Prizren ka organizuar konferencë për media lidhur me rastin e tentim-grabitjes dhe plagosjes në njërën prej argjendarive në Prizren. “Konferenca do të...

Drama në Dragash mes PDK e LDK: PZAP-ja zbulon skemën se si u bë votimi nga diaspora (Dokument)

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa vendosi që të anulojë votat nga diaspora në Komunën e Dragashit, vota këto që ishin vendimtare në rezultatin...

60 vjet nga vdekja e gjuhëtarit shqiptar, Aleksandër Xhuvani

Sot shënohet 60 vjetori i vdekjes së gjuhëtarit shqiptar, Aleksandër Xhuvani. Veprimtarinë e nisi si mësues në Kolegjin Arbëresh të Shën Dhimitër Koronës, për t’u...

Avdyli reagon pas emërimit të ministrit të ri të Shëndetësisë:“Nuk kam kurrfarë deklarate, më vjen keq”

Haxhi Avdyli, deputeti i Listës Guxo i cili mendohej se do të bëhej Ministër i Shëndetësisë, pas dorëheqjes së Arben Vitisë, ka reaguar për...

Burri rreh gruan në Rahovec, ajo merr fëmijët e shkon tek familjarët e vet

Një person është arrestuar nga Policia e Kosovës, pasi që i njëjti dyshohet se ka sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij duke i shkaktuar lëndime,...

LDK ia mori Dragashin, PDK kërkon të mos përfshihen në rezultat votat e diasporës

Partia Demokratike e Kosovës në Dragash ka reaguar pas rezultatit me votat e numëruara të diasporës. Votat e diasporës kanë përmbysur rezultatin në komunën e...

Mësohet emri i të arrestuarit tjetër për plagosjen dhe tentim grabitjen në Prizren

Leutrim Latifi është njëri nga të arrestuarit lidhur me tentim grabitjen dhe plagosjen e dy pronarëve të argjendarisë në Prizren, mbrëmjen e së hënës. Sinjali...

Totaj: Haskuka ende s’ma ka uruar fitoren

Kryetari i sapo zgjedhur i Prizrenit, Shaqir Totaj ka thënë se kundër kandidati i tij, dhe ish-kryetari, Mytaher Haskuka ende nuk e ka uruar...

Lajmet e Fundit