9.9 C
Prizren
E hënë, 22 Nëntor, 2021

PDK kërkon dorëheqjen e Avokatit të Popullit

 

 

PDK kërkon dorëheqjen e Avokatit të Popullit

Lajme

Gazeta Express

22/11/2021 14:55

Partia Demokratike e Kosovës ka kërkuar dorëheqjen e Avokatit të Popullit, Naim Qelaj, pas refuzimit që ky i fundit i ka bërë ankesës së ish-kryesueses së KQZ-së, Valdete Daka kundër vendimit të Presidentes për ndërprerjen e mandatit të saj si kryesuese e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Pas dështimit të mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit në një konferencë për media shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, e quajti të turpshëm vendimin e Avokatit të Popullit, me të cilin ky i fundit kishte refuzuar ankesën e Dakës me arsyetimin se e njëjta nuk ka ofruar dëshmi kundër vendimit të Presidentes.

“Nuk është Avokati i Popullit ai që duhet të vlerësoj kushtetutshmërinë e këtij akti. Avokati i Popullit është ai që i mbron të drejtat e njeriut në Republikën e Kosovës, dhe në këtë rast, do të duhej me e dërgu rastin në Gjykatën Kushtetuese. Nga sot atij veç ‘Avokat i Popullit’ nuk mundemi me i thënë, mundemi me i thënë ‘Avokat i Vjosa Osmanit, i Presidentes’. Unë nuk mendoj që ai e meriton me qëndru në atë pozitë, vlerësimet e tija janë të papranueshme. Vlerësimet se vendimi paska qenë në përputhje me Kushtetutën janë të papranueshme dhe mendoj se pas këtij akti të turpshëm, ai nuk do të duhej më qëndru në atë zyrë. Do t’i bënte nder edhe vetes edhe pozitës që me jep dorëheqje”, tha ai.

Tahiri tha se një shkelje e tillë është evidentuar edhe në Raportin e Progresit. Ndërkohë që paralajmëroi se nuk do të ndalë përpjekjet për të siguruar numrin e nevojshëm të nënshkrimeve që lidhur me këtë vendim të Avokatit të Popullit t’i drejtohet Gjykatës Kushtetuese, ani pse njëherë nuk kishte arritur t’i mbledhë. “Kam pasur përpjekje të vazhdueshme dhe nuk kemi arritur dakordim. Unë nuk do të ndalem deri në ditët e fundit, sepse këtu kemi të bëjmë qartazi me shkelje kushtetuese. Nuk po e them vetëm si opozitë, këtë e ka thënë edhe Raporti i Progresit, prandaj deri në ditët e fundit do të merrem me këtë çështje”, shtoi ai./KP

Më Shumë

Kroacia nis sot 130 ushtarë për Kosovë

Ministria e Mbrojtjes e Kroacisë ka njoftuar se sot do të nisen 130 ushtarë kroatë si pjesë e misionit paqeruajtës KFOR në Kosovë. Ceremonia solemne...

Italia zhgënjen dhe mbetet në play-off, Zvicra në Botëror

Kthehet makthi i Italisë për t’u kualifikuar në Botëror. Ashtu si përpara Botërorit në Rusi 2018 kur me Ventura, në playoff ndaj Suedisë, skuadra...

Totaj: Haskuka ende s’ma ka uruar fitoren

Kryetari i sapo zgjedhur i Prizrenit, Shaqir Totaj ka thënë se kundër kandidati i tij, dhe ish-kryetari, Mytaher Haskuka ende nuk e ka uruar...

Florian Marku frikësohet se gruaja do të lindë gjatë meçit

Florian Marku frikësohet se gruaja e tij do të lindë gjatë kohës kur ai të jetë duke boksuar me Jorick Luisetto në SSE Arena...

E dhimbshme/ Vajza dëbon nënën nga shtëpia: Jam rrugëve në shi

Kjo është Samaetka Rushiti nga Kërçova e cila në moshën 70-vjeçare rrezikon të mbetet rrugëve. Ajo deri tani ka jetuar me të bijën e...

Sulmohet një person në Suharekë, i shkaktojnë lëndime të rënda

Një person është sulmuar mbrëmjen e së martës në Parkun e Dëshmorëve në Suharekë. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, si është sulmuar fizikisht nga...

Ndihmoi në rastin e grabitjes dhe plagosjes në Prizren, 30 ditë paraburgim për personin e katërt që u arrestua ditë më parë

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje tridhjetë (30) ditë ndaj të pandehurit A.A., për...

Sanchez përfundon në radarin e Milan-it

Futbollisti i Lille, Renato Sanchez, është lojtari i pëlqyer nga drejtuesit e klubit të Milan-it. Sipas asaj që raportojnë mediat italiane, Sanchez shihet si zëvendësues...

Sindikatat e Shëndetësisë paralajmërojnë grevë e masa radikale, Qeveria nuk po u përgjigjet kërkesave të tyre

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës të enjten do të marrë vendim për të nisur grevën e mund të ketë edhe masa më...

VIDEO/ Berisha: Gërshërët për t’i prerë teshat e atij që bëhet kryetar i komunës i kam unë

Ish-kandidati i Nismas Socialdemokrate për kryetar të Prizrenit, Zafir Berisha në “Edicionin Special” ka folur për përkrahjen që kjo parti i ka dhënë PDK-së...

Mauricio Pochettino i gatshëm të largohet nga PSG dhe të bëhet trajner i Manchester United

Mauricio Pochettino është i gatshëm të largohet nga Paris Saint-Germain dhe të bëhet trajneri i ri i Manchester United pas shkarkimit të Ole Gunnar...

Historia e Mazrrekut të Hasit

Shkruan: Fidan Shehu Mazrreku shtrihet në krahinën e Hasit të Kosovës, në perëndim të Prizrenit. Ky vendbanim përmendet si fshat nga i cili e kishin...

18 nëntori do të jetë dita me fat në dashuri për këto 3 shenja të horoskopit

Demi (20 prill – 20 maj) Sa herë jeni në një marrëdhënie ju nuk lidheni vetëm për të kaluar kohën, ju nuk jeni kështu. Ju...

Gjendja e të plagosurve është stabile, pas tentim-grabitjes në një argjentari në Prizren

Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për identifikimin e autorëve të këtij rasti kriminal. Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sonte në Prizren rreth orës 17:00. Gjendja...

Zyrtare: Taulant Xhaka pensionohet nga kombëtarja kuqezi

Mesfushori i Basel-it, Taulant Xhaka, ka njoftuar gjatë kësaj të marte se ka vendosur të tërhiqet nga Kombëtarja e Shqipërisë. 30-vjeçari numëron 30 ndeshje...

Përmes thesit të boksit Zafir Berisha thotë se bëri goditjen e fundit në Prizren

Ka pasur edhe të atillë që nuk i kanë besuar goditjeve përfundimtare të mija! Zafir Berisha shpesh herë në publik njihet me deklaratat e tij...

Lajmet e Fundit