8.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Shtator, 2021

Pasi pranoi fajësinë dënohet me dy vite burgim dhe 1 mijë euro gjobë i akuzuari për shitje të marihuanës në Prizren

Me dy vite burgim dhe 1 mijë euro gjobë është dënuar Shend Hyseni, i cili e ka pranuar fajësinë për veprën penale “Blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe analoge”,

Kurse është liruar nga akuza Fazli Muja, i cili ngarkohej se në bashkëkryerje me Shpend Hysenin, pasi prokurorja Arijana Shajkovci është tërhequr nga ndjekja penale.

Aktgjykimi është shpallur të hënën në Gjykatën Themelore në Prizren 20 minuta pasi palët kanë dhënë fjalën përfundimtare në formë të shkruar.

Prokurorja Shajkovci fjalën përfundimtare e dorëzoi me shkrim dhe më tej shtoi se pas vlerësimit të provave të administruara në këtë shqyrtim qëndron pranë aktakuzës për të pandehurin Shpend Hyseni, ndërsa tërhiqet nga aktakuza për të akuzuarin Fazli Muja.

Ajo shtoi se nuk është kontestuar asnjëherë aktakuza nga i akuzuari Shpend Hyseni dhe për këtë ai e ka pranuar fajësinë për veprën penale.

Ndërsa për të akuzuarin Fazli Muja, prokurorja  theksoi tërhiqet nga ndjekja penale.

Pas kësaj, mbrojtësi i të akuzuarit Shpend Hyseni, avokati Fillim Skoro, fjalën përfundimtare tha se se i akuzuari e ka pranuar fajësinë dhe ka kërkuar të merret si rrethane lehtësuese.

Sipas aktgjykimit, i akuzuari  Shpend Hyseni është obliguar që t’i paguajë edhe shpenzimet gjyqësore, në emër të paushallit gjyqësor shumën prej 100 euro, si dhe 50 euro në emër të kompensimit të viktimave.

Me vendim të gjykatës u është ndërprerë paraburgimi dy të akuzuarve si dhe është vendosur të lëshohet urdhër për konfiskimin e substancave narkotike e gjetur tek i akuzuari Shpend Hyseni. Po ashtu është vendosur të konfiskohet edhe automjeti i të akuzuarit Hyseni “ Renault Clio”.

Sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Prizren, të ngritur më 18 maj 2021, Shpend Hyseni dhe Fazli Muja akuzoheshin se më 28 shkurt 2021, pa autorizim kanë transportuar “kanabis” (marihuanë), që përmban Tetrahidrokanabinol (THC), me qëllim të shpërndarjes, shitjes ose ofrimit për shitje. Kjo substancë thuhet se konsiderohet me rrezikshmëri të lartë, që nuk kanë përdorim në mjekësi dhe veterinë. Veprimtaria e saj thuhet se është e ndaluar në Kosovë, sipas Ligjit për Barnat Narkotike, Substancat Psikotrope dhe Prekursore.

Sipas aktit akuzues, pas marrëveshjes paraprake mes tyre, më datën e lartcekur, rreth orës 16:50, me automjetin e markës “Renauls Clio” të cilin ka qenë duke e drejtuar i pandehuri Shpend Hyseni, vijnë në pikën e kalimit kufitar në Vërmice, duke hyrë nga Republika e Shqipërisë, me ç’rast automjeti në fjalë selektohet për në vijën e dytë të kontrollit nga policia kufitare dhe dogana.

Tutje, thuhet se gjatë kontrollit të automjetit brenda, në pjesën e pasme (anësoret e brendshme) të bagazhit janë gjetur 15 paketime-qese najloni, që përmbanin “kanabis” (marihuanë), me peshë totale prej 7227.38 ±0.025 gram, kjo e vërtetuar në bazë të raportit të ekspertimit nga Agjencia e Kosovës për Forenzikë, i 30 marsit 2021.

Siç thuhet në akuzë, sasia në fjalë ka qenë e destinuar për shpërndarje, shitje ose ofrim për shitje.

Më këtë ata akuzohen se kanë kryer veprën penale “Blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe analoge” nga neni 267, paragrafi 2 lidhur me nenin 31 të Kodit Penal. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Liverpooli bëhet pishman për shitjen e Shaqirit

Xherdan Shaqiri është etiketuar si një fenomen, pasi bëri një fillim mbresëlënës në Lyon. Shaqiri bëri debutimin e tij të parë kundër Strasburgut të dielën,...

Votohet qeveria “Rama 3”

Me 77 vota pro, 53 kundër dhe 1 abstenim, Kuvendi miratoi qeverinë “Rama 3”. Pas një seance maratonë që zgjati deri në orën 6:40...

Fushata zgjedhore, IKSHPK bën thirrje për ndalimin e aktiviteteve publike dhe grumbullimin e qytetarëve

Në ditën kur zyrtarisht nis fushata parazgjedhore 30 ditore për zgjedhjet e 17 tetorit, ndonëse disa parti kanë njoftuar se do ta reduktojnë në...

FOTO/ Tifozët e Trepçës sulmojnë basketbollistin malazez të Prizrenit

Është zhvilluar ndeshja e Superligës së basketbollit të Kosovës në mes të Trepçës dhe Prizrenit -16. Skuadra nga Mitrovica fitoi këtë sfidë me rezultat 97-90. Një...

Totaj premton mbështetje për bizneset

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka vizituar dy ndërmarrje të suksesshme ‘Ramplast’ dhe ‘Eurofix’ në Malësi të...

“Veç 1 vit burri ka jetu me fëmijë”, rrëfimi i dhimbshëm i Fahrije Hotit

Fahrije Hoti, historia e së cilës është shndërruar në film artistik të metrazhit të gjatë, propozim ky i Kosovës për çmimet Oscars, tashmë ka...

Thaqi i reagon LDK-së në Prizren: Mielli është donacion i pranuar nga “Jetimat e Ballkanit”

Drejtori i Punës dhe Mirëqenies Sociale në Prizren, Islam Thaqi, ka demantuar LDK-në rreth shpërndarjes së miellit në fshatin Skorobisht. Sipas tij, mielli nuk është...

Takimet e Qunit

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prizrenit, Anton Quni, në kuadër të fushatës zgjedhore ka takuar përfaqësuesit e Këshillit të Bashkësisë Islame dhe organizatën...

Shkëndije Muja i reagon hoxhës i cili tha se njerëzit më të urryer të Allahut janë beqarët

Këngëtarja e njohur për publikun, Shkëndije Muja ka reaguar ndaj hoxhës Irfan Salihu i cili është shprehur se “njerëzit më të urryer të Allahut janë beqarët”. Në një...

Mimoza Hoxha garon në listën e LDK-së për kuvendare të Kuvendit të Prizrenit

Profesoresha e Shkollës së Mesme “Ymer Prizreni” në Prizren, Mimoza Hoxha, në zgjedhjet e tetorit garon për kuvendare të Kuvendit të Prizrenit. Ajo garon në...

Rrah nënën dhe gruan e tij në Prizren

Një person ka rrahur nënën dhe gruan e tij, raporton PrizrenPress Rasti ka ndodhur dje rreth orës 13:30, në Prizren. "Prizren 17.09.2021 – 13:30. Është shoqëruar...

“Të dal lakuriq…”/ Modelja e njohur pozon e gjitha e zhveshur për 40-vjetorin e lindjes

Modelja seksi, Nicola McLean, vendosi që 40-vjetorin e lindjes ta festonte në mënyrën më të mirë të mundshme. Ajo vendosi që me ndjekësit e...

49 pacientë me COVID të shtrirë në Spitalin e Prizrenit

Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se 49 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar në Spitalin e Prizrenit, raporton PrizrenPress Njoftimi...

Digjen varrezat në Bratotin të Rahovecit

Në fshatin Bratotin të Rahovecit, një pjesë e varrezave dhe një sipërfaqe rreth dy hektar hamullore është përfshirë nga zjarri, raporton PrizrenPress. Në vendin e...

‘Eja të vdesim e dashur, s’ka rëndësi në rron si rob a zot, arkivoli është gati’

Poezi nga Xhevahir Spahiu Eja të vdesim, e dashur, shpenzimet e varrimit i merr përsipër shteti, a s’e dëgjove në TV si kryelajm? Eja të vdesim, e dashur, s’ka...

Nga 1 tetori arsimi i lartë publik pa pagesë – Kurti: Përfitues edhe studentët e vendeve të rajonit

Kryeministri i vendit Albin Kurti ka bërë të ditur se nga 1 tetori i këtij viti të gjithë ata që duan në studiojnë në...

Lajmet e Fundit