18.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

I pathyeshmi Fatmir Limaj – ÇELIKU

Erald selcaShkruan: Erald SELCA

Populli shqiptar ka qenë gjithmonë me fat që gjirin e tij ka pasur burra e gra të shquara dhe kompletuar me trimëri dhe intelegjencë të cilet kur e ka dashur, puna e nevoja e kanë mbrojtur atdheun me pushkë dhe pendë ose me kalem sic thotë fjala popullore . Krahas personaliteteve më madhore kombëtare nga Skenderbeu e deri në ditët e sotme padyshim që është edhe kolosi mëndjendrituri vizionari i madh një nga themeluesit e UÇK-së dhe Komandanti saj i famëshem për beteja e lufta të fituara i madhi Fatmir Limaj-ÇELIKU ky shkëmb graniti i cili një jetë me familje ja kushtoi kombit shqiptar lirisë Çlirimit dhe bashkimit kombëtar e prosperitetit vendit zhvillimit ekonomik të tij .

Thënia e tij profetike 2003 kur Haga me Beogradin dhe spiunat shqipfolesë e dërguan në arrest me vite se edhe 100 jetë po ti kishte do bënte prap njejtat veprime tregon madheshtinë e tij se Fatmiri një jetë do jetë ushtarak i atdheut me Çizme po qe nevoja .Të flasim për biografinë e Fatmirit familjes tij nderuar shokëve të idealit duhen libra voluminoz madje nuk mjaftojnë Fatmiri nuk është njeri i llafeve por i aksioneve i vijave frontit e betejave dhe jo i hoteleve e lukseve si disa ,komandanta e pacifista rugovista ,Fatmir Limaj e ka berë UÇK famëshme në botë dhe mediume vecmas në botën shqiptare ku nofka e tij ÇELIKU ishte tepër edashur dhe popullore .

Roli i Fatmir Limajt dhe Brigades 121 ISMET JASHARI-KUMANOVA është fundamental për vetë ekzistencen e UÇK -së një respekt madh meritojnë dhe Behlul Limaj ,Nexhmi Krasniqi ,Besim Shurdhaj etj djemë luana e patriota vërtetë .Askush nuk do të mund ti rezistonte për 11 vite këtyre proqeseve montuara antishqiptare dhe denigrues pos Fatmir Limaji i cili tre herë në Hagë dhe Prishtinë doli ashtu sic ishte i paster si loti personalisht dhe mbrojti me fanatizem vlerat e ish UÇK-së përballë hijenave europiane serbe dhe shqiptare kuinslinge .
E kam thenë me shokë bashkëluftëtar fat në fatkeqesi është që kemi një Fatmir mesin tonë dhe i cili po përballet me një makineri prokuroresh e gjyqtaresh ndërkombëtare e vendor si jurist që është vetë i është vetëofruar drejtesisë si burrë .U përball me rrena morbide shtypit serb shqiptar europian e boteror dhe si një nga burgosurit politik më te njohur në botë Fatmiri përballoi e tejkaloi edhe tragjeditë familjare vetem e vetem për kombin .Fatmiri ishte para lufte rini aktivist ilegale ,emigracion luftë dhe paqe i pathyshem dhe njeriu më i votuar do ishte po mos ja vidhnin votat ,disa mjerana brenda PDK ,së e ziliqar qe mahalla vete si do mi pa me sy.

Carla Del Ponte ,Salustrot e UNMIKU-EULEXI kodoshat shqipfolesa dështuan triumfuan vlerat kombëtare humane e njërezore fituan shqiptaret se Fatmiri për kombin ishte aty në burgje ,arreste shtepiake i torturuar psiqikisht por kurrë nuk u dorezua nuk është në stilin e vellaut tim dhe eprorit legjendar të UÇK -së kapitullimi për Fatmirin ne nuk ekziston kjo fjalë në fjalor . Shtypi pacifist e ai pranë qeverisë janë koritur që nuk mbeshteten UÇK Odiseaden telenovelen Limaj përjashto Epoken e re ,Tribunen e disa portale nderuara si Standardi .info albaniaobserver shtypi Tiranë ku kam botuar shumë shkrime mbeshtetje Limajt me shokë t ,idealit .

Fatmiri është njeri human fshat ku ka kalu UÇK -ja lagje, nuk ka lenë pa asfaltuar ka punesuar qindra njerëz dihet që PDK kurrë nuk do fitonte po mos ishte, Limaj por edhe PDK edhe Thaci ,Kuci etj perjashto bacin Jakup e antaresinë nuk e mbeshteten Fatmirin nga zilia esemurë tipike alla shqiptare shpirtëvogelsi e tyre . Dua them dicka ta marrin si te duan disa shokë mi komandanta e ushtarak kur dilnin para prokurorëve Hages dhe Unmikut -Eulexit këta trima thonin jo na nuk kemi qenë në atë zone ose luftë madje mohonin që ishin edhe komandant nga frika e ne na qerrojnë b…… trimëri tv e intervistave me pagesa mediume .

Të vetmit Fatmir Limaj me shokë ,Ramushi Lahi Ibrahimaj ,Idriz Bala Togeri Haradin Bala qëndruan si duhet pa u koritur e sillur si rraspijat po tamam si ushtarak e trima i përballuan këto proqese montuara e shantazhuara . Fatmir vlla mirëse vini në mesin tonë me ty cdo gjë duket më pozitiviste për lirimin tënd janë gëzuar shqiptaret e vërtetë edhe zogjtë në qiell sepse ti je ikona jonë nderi jonë krenaria e kombit shqiptar .

Eh desh harrova një këlysh Rankovicisto-Titist i ardhur VV Yll Hoxha ky proserb u mërzit me lirimin tënd po por ky e disa fshehtë janë gjakprishur kanë trupin Prishtinë e koken në Beograd si nuk i degjova kurrë te denojnë gjenocidin serb këta udbash por duke anatemuar ata që sollen lirinë që llomotisin edhe ky soj madje .Eulexi të ndaloj cdo hetim të luftes ÇLIRIMTARE të liroi ushtaret tonë dhe ta ruaje fytyren e tij ,të mirret me mizorite serbe.

Më Shumë

Policia shqipton mbi 1 mijë 500 qind gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1572 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Haliti e mohon së Vataj do të kalojë në AAK: Të palëkundur në rrugëtimin e përbashkët politik

Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti, ka mohuar mundësinë se ish-deputeti i kësaj partie, Ramë Vataj, do të kalojë në AAK. Në profilin e tij në...

Lajmet e Fundit