11.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

PDK-ja, Jahjaga e Gjykata Kushtetuese, fajtorë për bllokimin institucional

jahjaga thaci enver hasaniQë nga mbajtja e zgjedhjeve të fundit nacionale në vend, në Kosovë është krijuar një ngërç politik dhe nuk po dihet askush çfarë funksioni ka. Deri më tani është zgjedhur Kryetari i Kuvendit në seancën konstituive dhe dy nënkryetar, mirëpo nuk vonoj të pezullohet ky vendim me kërkesën e PDK-së, drejtë Gjykatës Kushtetuese.

Kjo e pamundëson edhe krijimin e Qeverisë, ani pse numrat janë krijuar për Kuvend e Qeveri. Megjithatë Gjykata Kushtetuese po vonon të jap një vendim, madje mund të shtyjë këtë çështje deri në vjeshtë. Ndonëse nuk ka Qeveria, ajo në ikje po merr vendime sikurse para shpërbërjes së Kuvendit dhe nuk po i ‘bëhet vonë’.
Andaj Qeveria në ikje po ‘kujdeset’ që të mos shkaktohet bllokim institucional dhe të marr vendime vetëm me pëlqimin e tyre.

Vakum institucional

Profesori i çështjeve juridike Mazllum Baraliu thotë se nuk është krijuar një bllokim institucional mirëpo më tepër një vakum tek institucionet. Ai i bën apel Gjykatës Kushtetuese që sa më parë të tejkalojë këtë gjendje.

“Mendoj se është krijuar një vakum institucional pikërisht me vendimin paraprak, apo me masën paraprake apo të përkohshme të Gjykatës Kushtetuese që është imponuar me vetë aktin e parashtresës së deputetëve të PDK-së, drejtë Gjykatës Kushtetuese. Pra kemi një vakum institucionale i cili do të duhej shumë më shpejtë të tejkalohej dhe kjo do të thotë se Gjykata Kushtetuese të veprojë shpejt, dhe në kuadër të kësaj të veprohet, mirëpo edhe të shpejtohet dhe duhet të veprojë më shpejtë në mënyrë që të debllokohet kjo gjendje dhe të tejkalohet ky vakum institucional”, thotë Baraliu për “Bota sot”.

Më Shumë

Zjarr i madh në një fabrikë kimike në Itali, alarm për përhapjen e mundshme të tymit toksik

Një zjarr i madh në një fabrikë kimike në periferi të qytetit verior të Novara, Itali, ka shkaktuar një alarm për përhapjen e mundshme...

Prizren: Takohet Komisioni për Regjistrimin e Popullsisë, flasin për procesin që nis në shtator

Sot në Prizren u mbajt takimi i parë i Komisionit Komunal për Regjistrimin e Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave, që do të fillojë si...

Vjedhje në Rahovec

Lajmet e Fundit