11.8 C
Prizren
E hënë, 15 Prill, 2024

Zenun Pajaziti: Nuk jam kandidat për Kryeministër, në asnjë variant

ZenunPajazitiFjalët që po qarkullojnë se nëse arrihet të realizohet kërkesa e PDK’së për Qeveri Gjithëpërfshirëse, Zenun Pajaziti do të jetë i nominuar për kryeministër, i ka mohuar vetë Pajaziti, në një prononcim për Express.
“Partia Demokratike e ka kandidatin e vet për kryeministër, që është Hashim Thaçi. Ai është më meritori i Partisë Demokratikë për këtë pozitë dhe ashtu do të mbetet”, ka thënë për Express, Pajaziti.
Ai e konsideron të gjatë rrugën për të ardhur deri te Qeveria Gjithëpërfshirëse, ndërsa thekson se nominimi i Hashim Thaçit për kryeministër qëndron dhe nuk do të ketë të nominuar tjetër.

PDK kërkon qeveri gjithëpërfshirëse me kryeministër Zenun Pajazitin

–Partia Demokratike e Kosovës ka disa ditë që po kërkon edhe zyrtarisht një Qeveri gjithëpërfshirëse.

Burime të sigurta brenda PDK-së i kanë than ORAinfo.com se PDK këtë po e sheh si mundësi për të dalë nga ngeci dhe për të tejkaluar sfidat që e presin Kosovën. E për këtë mundësi, duke se PDK po e sakrifikon edhe kreun e saj, Hashim Thaçin.

“Ne e kemi diskutuar në disa nivele në parti dhe për ne ky është një opsion më i miri deri tash dhe që i duhet Kosovës. Kur kemi biseduar se kush do ë mund të ishte kryeministër konsensual, atëherë një prej emrave që do të ishte më i pranueshëm është ai i Zenun Pajazitit”, ka thënë një zyrtar i lartë në PDK.

Sipas tij, Pajaziti është i ri në moshë dhe ka respekt edhe nga partitë e bllokut LDK-AAK-Nisma.

“Ai ka qenë dikur edhe në LDK, deputet dhe ministër dhe ka raporte korrekte me të gjithë dhe do të ishte i pranueshëm për secilën palë”, ka thënë ky zyrtar.

Sipas tij, qeveria me bazë të gjerë nuk do ta kishte vetëm VV-në, por vetëm PDK-në, LDK-në, AAK-në dhe Nismën eventualisht.

Një formë e tillë ka funksionuar edhe në vitin 2001, kur Bajram Rexhepi u bë kryeministër e Ibrahim Rugova president.

Më Shumë

Mot sot i ngrohtë në ditën e Fitër Bajramit

Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot me diell dhe shumë i ngrohtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi prej 12-26 km/h. Temperaturat minimale...

63 vjet nga vdekja e Ahmet Zogut – si u bë mbret dhe si iku nga Shqipëria!

Ahmet Zogu u lind në Burgajet të Matit, më 8 tetor 1895. Ishte politikan shqiptar, ministër i Brendshëm (30 janar, 1920 – 14 nëntor,...

Lajmet e Fundit