25.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

PDK: Zgjedhje fer, të lira dhe demokratike

PDK-logo8-07Për Partinë Demokratike të Kosovës, 30 minuta para përfundimit të zgjedhjeve nacionale, ndër të tjera, është me rëndësi që për herë të parë zgjedhjet u mbajtën në tërë territorin e Republikës së Kosovës.Kjo parti e ka cilësuar procesin si fer, transparent dhe demokratik.

“Kosova ka dërguar mesazh të qartë evropian për nga organizimi dhe niveli i demokracisë së treguar. Nuk ka pasur incidente serioze dhe me këtë proces Kosova mund të krenohet. Njëkohësisht ftojmë Prokurorinë e Shtetit dhe KQZ-në dhe institucionet relevante që të ndërmarrin të gjitha masat, sipas ligjit që t’i sjellin para drejtësisë që të arrestojnë ose keqpërdoruesit apo shpifësit që tentojnë të njollosin procesin demokratik në Republikën e Kosovës. Shpifja është vepër penale në Republikën e Kosovës”, thuhet komunikatës e PDK-së.

“Përkujtojmë se deri më tani, nga 8 të arrestuarit, asnjë nuk ka qenë i PDK-së. Konferenca e radhës do të mbahet në ora 19:20 në selinë e PDK”, thuhet aty.

Më Shumë

Shqiponjat me rekord në Euro 2024, por pikët i merr Italia

Shqipëria e ka nisur me humbje kampanjën në Euro 2024, pasi u mposht nga Italia me rezultat 1-2. Kombëtarja shqiptare fillimisht kaloi në epërsi me...

Për katër muaj 25 të vdekur nga aksidentet në Kosovë

25 persona kanë humbur jetën si pasojë e aksidenteve që kanë ndodhur gjatë periudhës janar-prill të këtij viti. Sipas statistikave të policisë shihet se gjatë...

Lajmet e Fundit