13.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Pezullimi i 37.5 milionë eurove nga Qeveria e Kosovës për komunat, Ibrahimi del me një kërkesë urgjente

Drejtori i Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK) Sazan Ibrahimi në emër të kryetarëve të komunave ka kërkuar nga institucionet qendrore lejimin e bartjes së të gjitha mjeteve nga të hyrat vetanake e që momentalisht qeveria ka pezulluar 37.5 milionë euro ndaj komunave.

Në një reagim, Ibrahimi ka kërkuar nga kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, kryeministri Albin Kurti dhe ministri Hekuran Murati që të gjitha të hyrat vetanake të mbledhura para vitit fiskal 2022, të lejohet shfrytëzim i tyre nga ana e komunave si mjete të tyre të garantuara me akte ligjore.

“Edhe përkundër faktit se Kuvendi i Republikës së Kosovës ka shprehur qartë vullnetin e vet, ende këto mjete nuk iu janë bartur Komunave si të hyra vetanake të Komunave (rreth 37.5 milion euro) në buxhetin e vitit 2023, duke penguar kështu projekte zhvillimore komunale të cilat financohen nga të hyrat vetanake të grumbulluara nga taksat e qytetarëve të tyre”, thuhet ndër të tjera në reagim.

Më Shumë

Moti sot: I vranët e me shi, rikthehet pluhuri saharian

Këtë të martë në Kosovë pritet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe me intervale të shkurtra me diell, ku pasdite dhe në...

Hapet në Prizren edicioni parë i Shkollës për Diplomaci të Diasporës

Në Prizren u hap edicioni i parë i Shkollës për Diplomaci të Diasporës, organizuar nga Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe...

Lajmet e Fundit