10.8 C
Prizren
E hënë, 4 Mars, 2024

Politikani italian kundër Juventus-it: Kanë vjedhur për 50 vjet

Shpesh është e vështirë të dallosh gjuhën e politikës nga ajo e futbollit. Dhe ditët e fundit mesazhet duket se i drejtohen veçanërisht Juventus-it, viktimë e sulmit nga një eksponent politik. Këtë herë akuzën ndaj klubit e ka Enrico Borghi, senator i Italia Viva dhe tifoz i rivalëve të Torino-s.

Politika italiane ka shumë për t’u marrë, por kur bëhet fjalë për futbollin duket se ka gjithmonë kohë dhe jo për të zgjidhur problemin e stadiumeve në funksion të Kampionatit Evropian. Sulmi ndaj Juventus-it duket se është bërë modë dhe tashmë e nis atë edhe senatori Enrico Borghi i Italia Viva.

“Juve ka vjedhur për 50 vjet, mendoj se mund të ngremë një komision hetimor. A jeni dakord me La Russa? Për besimin në futboll, jam dakord me të gjithë ata që janë kundër Juventus-it”, tha Borghi.

Pak ditë më parë ishte radha e presidentit të Senatit, Ignazio La Russa, që të niste një sulm të ashpër ndaj klubit të Juventus-it duke thënë: “Doja të bëhesha ministër i Sportit për të shtypur Juventus-in”. Vetëm për të korrigjuar situatën pas disa kohësh duke pretenduar se ishte thjesht një shaka.

Presidenti i Senatit (një tifoz i madh i Inter-it), u rikthye në aksion pas fitores së Juventus-it ndaj Monza-s duke thënë: “Juve fitoi me një gol disi të vjedhur”.

Edhe ish-kryeministri Mario Draghi, duke pohuar besimin e tij te Roma, nisi sulmin ndaj Juventus-it: “Imja me skuadrën e Roma-s është marrëdhënia e një tifozi që nuk ka shkuar në stadium për 30-40 vjet. Kur isha i ri shkova, një ekip i caktuar nga Torino fitonte gjithmonë dhe as nuk e dua…”.

Në rrjetet sociale, tifozët e Juventus-it kanë paralajmëruar për rrezikun e “ndjenjës kundër Juventus-it” prej disa kohësh.

Afera e fitimeve kapitale sezonin e kaluar, e cila çoi në 10 pikë penalitet dhe përjashtim de facto nga kupat e Evropës, u pa nga tifozët e “Zonjës së Vjetër” si një manifestim i një ndjenje ndaj Juventus-it, i cili përfundon duke u bërë viktimë e paragjykimeve dhe e komploteve.

Deklaratat nga politikanët tani përfundojnë duke e përkeqësuar këtë ndjenjë.

https://albanianpost.com/politikani-italian-kunder-juventus-it-kane-vjedhur-per-50-vjet/

Më Shumë

Rrahen shoferët në stacionin e autobusëve në Prizren, ambulanca e policia në vendin e ngjarjes

Një rrahje dyshohet se ka ndodhur tek stacioni i autobusëve në Prizren. Sipas burimeve të Gazeta10, shoferët e autobusëve të Prizrenit dyshohet ta kenë rrahur...

Lajm i mirë/ Ra pa ndjenja në tokë, basketbollisti i Bashkimit në gjendje stabile shëndetësore

Një ngjarje shqetësuese ka ndodhur sonte gjatë ndeshjes, Bashkimi – Golden Eagle Ylli. Basketbollisti i Bashkimit, Terrance Ferguson kishte probleme shëndetësore dhe ka rënë pa...

Lajmet e Fundit