21.8 C
Prizren
E mërkurë, 27 Shtator, 2023

Posta nderon Violeta Rexhepagiqin me pullë postare

Posta e Kosovës ka lëshuar të martën në qarkullim postar llojin e ri të pullave postare “Personalitete – Violeta Rexhepagiq”, për nderim të gazetares dhe kantautores avangarde të rok skenës të viteve ’80-ta.

Violeta Rexhepagiq ka lindur lind në Prishtinë në shkurt të vitit 1965. Karrierën muzikore e kishte filluar në fëmijëri, si interpretuese e rreth 40 këngëve për fëmijë. Ndërsa në vitet e ’80-ta, ajo ka sjellë një stil unik dhe avangardë në rok skenën e Kosovës. Ajo ka përfaqësuar për dy herë Kosovën në përzgjedhjen e përfaqësueses së ish-Jugosllavisë për “Këngën e Eurovizionit”, njëherë me grupin “Vivien” dhe njëherë si soliste.

Përpos si interpretuese, Violeta ishte autore dhe gazetare e disa emisioneve në Televizionin e Prishtinës. Me mbylljen e TVP-së, Violeta ishte angazhuar nga Skynews si raportuese nga zonat e luftës.

Pas luftës në Kosovë, ajo e ka vazhduar veprimtarinë në lëmin e gazetarisë në RTK, deri më ndarjen e hershme nga jeta në vitin 2020.

Vëllai i Xhevë Lladrovcit – Krasniqit: Motra ime ka shkuar nuse kur Fehmiu ishte në burg, kanë qenë të pandashëm

Në përvjetorin e 25-të të rënies së heronjve Fehmi e Xhevë Lladrovci, në emisionin “Frontal” ka qenë i ftuar vëllai i Xhevës, Selim Krasniqi. Ai...

Afrim Bunjaku, “Hero i Kosovës” – urdhri i ndahet dy djemve të tij

Presidentja Osmani në mbledhjen komemorative në nderim të rreshterit Afrim Bunjaku, ia ka ndarë atij urdhrin “Hero i Kosovës”. Dekoratën e kanë pranuar dy djemtë...

Lajmet e Fundit