13.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Pranojmë vendimin e Kushtetueses

Kujtim Shala-ldkKujtim Shala i LDK’së ka deponuar të martën komentet e deputetëve në Gjykatën Kushtetueselidhur me seancën konstituive të 17 korrikut, kur Isa Mustafa u zgjodh Kryetari i Kuvendit.

Pas dorëzimit të komenteve ndaj kërkesës së PDK’së, Shala ka thënë se kësaj kërkese i janë bashkuar të gjitha Grupet Parlamentare, ndërsa pret që deri më 4 gusht të japin nënshkrimet edhe deputetët që nuk kanë mundur ta bëjnë këtë për arsye teknike.

“Në komentet tona ne kemi përfshirë qëndrimet tona ose argumentet që kemi lidhur me këtë kërkesë, pastaj komentet për gjendjen faktike për seancën konstituive në Kuvendin e Kosovës, si dhe argumentet tona që lidhen me këtë kërkesë dhe me seancën konstituive”.

“Kërkesa është e gjitha GP. Nga grupi LDK-AAK-Nisma, Lëvizja Vetëvendosje dhe deputetët përfaqësues të komuniteteve minoritare”.

“Të gjitha janë 67 firma, ne kemi kohë deri më datën 4 gusht dhe për arsye teknike nuk kemi arritur të kemi të gjitha firmat. Ato do t’i bashkohen komenteve deri më datën 4 gusht në deklarata të veçanta si mbështetje të komuniteteve”.

“Mendojmë që kërkesa e PDK’së është e pabazuar dhe sipas mendimit tonë Gjykata Kushtetuese në këtë rast nuk ka objekt kushtetues për trajtim. Çfarë ne pretendojmë gjithë janë komentet që ne i dorëzuam sot”.

Shala ka thënë se pret një vendim sa më të shpejt të Gjykatës, pas sipas tij, për shkak të masës së përkohshme të pezullimit, është krijuar vakum institucional.

“Gjykata Kushtetuese ka afatet e veta ligjore. Ne do të dëshironim që përgjigja ose vendimi të merret shumë shpejtë, meqë e dini se masa përkohshme të pezullimit që ka vënë Gjykata Kushtetuese është krijuar një vakum institucional”.

“Duhet të presim vendimin e Gjykatës Kushtetuese, sepse është e qartë që të gjitha vendimet e kësaj Gjykate janë finale dhe gjithçka që rrjedh pastaj mund të jenë debate pa efekte juridike”.

“Ne presim që Gjykata Kushtetuese të jetë e paanshme dhe të trajtojë me seriozitet dhe përgjegjshmëri të plotë lëndën që ka përpara që të sqarojë çështjen dhe vendimin e Gjykatës Kushtetuese ne do ta pranojmë”./politiko.net/

Më Shumë

Pezullimi i 37.5 milionë eurove nga Qeveria e Kosovës për komunat, Ibrahimi del me një kërkesë urgjente

Drejtori i Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK) Sazan Ibrahimi në emër të kryetarëve të komunave ka kërkuar nga institucionet qendrore lejimin e bartjes...

Arrin në mbi 50 mijë numri i të vdekurve nga tërmetet në Turqi 

Numri i të vdekurve nga tërmetet që goditën Turqinë jugore muajin e kaluar është rritur në 50 mijë e 96 viktima, sipas Agjencisë për...

Lajmet e Fundit