16.8 C
Prizren
E premte, 14 Qershor, 2024

Prapaskena: Bayern planifikoi mega pagë për Haaland

Para verës së kaluar, Bayern Munich konsiderohej një kandidat potencial për futbollistin e atëhershëm të Borussia Dortmund-it, Erling Haaland, i cili më vonë kaloi te Manchester City. Siç është zbuluar tani, kampioni gjerman donte të thyente të gjitha kufijtë e mëparshëm të pagave për të joshur sulmuesin.

Haaland është vetëm 22 vjeç dhe tashmë ka shumë numra të çmendur në karrierën e tij. Kjo vlen si për aspektin sportiv ashtu edhe për atë financiar.

Në çdo rast, nuk ishte befasuese që Bayern u përpoq shumë vitin e kaluar për të nënshkruar me sulmuesin, duke pasur parasysh kuotën e çmendur të golave ??të Haaland te Dortmund (86 gola në 89 ndeshje në të gjitha garat).

Së bashku me Manchester City-n dhe Real Madrid-in, kampionët gjermanë bënë fushatë intensive për norvegjezin dhe me sa duket lanë pas çdo shqetësim të mundshëm.

Siç raporton “Kicker”, përgjegjësit e klubit, drejtori sportiv Hasan Salihamidzic dhe anëtari i bordit Oliver Kahn kanë dashur të thyejnë çdo kornizë të mëparshme financiare.

Haaland duhet të fitonte më shumë në Mynih se çdo lojtar tjetër. Në perspektivë ishin rreth 35 milionë euro si pagë vjetore. Rreth dhjetë milionë euro më shumë se sa fitonte në atë kohë sulmuesi më i mirë i tyre Robert Lewandowski.

Tarifa fikse e transferimit prej 75 milionë euro do të kishte rezultuar në një paketë totale prej 250 milionë eurosh për një kontratë pesëvjeçare.

Problemi i Bayern-it ishte se Manchester City shkoi më tej dhe ndoshta i ofroi edhe më shumë ish-sulmuesit të BVB-së. Skuadra e Bundesliga-s nuk mundi dhe nuk donte të vazhdonte.

Në çdo rast, 22-vjeçari vendosi në fund të kalojë në skuadrën me të cilën Bayern takohet mbrëmjen e së martës (ora 21:00) në çerekfinale të Champions League. Është ende e hapur nëse Haaland më në fund mund të fitojë kundër Bavarezëve për herë të parë. Albanian Pos

Më Shumë

Sot mbahet koncerti “Shkurte Fejza – 50 vjet, Zëri i Kombit”

Sot në orën 20:00, në sallën e madhe të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve, do të mbahet koncerti  “Shkurte Fejza – 50 vjet, Zëri...

Shkurte Fejza mbush 50 vjet karrierë, Haradinaj: Zëri që frymëzon Kombin!

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në natën muzikore kushtuar 50-vjetorit të karrieres së këngëtares së njohur,...

Lajmet e Fundit