16.8 C
Prizren
E premte, 14 Qershor, 2024

Presidentja Osmani ndan “Urdhrin e Lirisë” për Rifat Jasharin

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, për nderë të 25-vjetorit të “Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, ka ndarë “Urdhrin e Lirisë” për Rifat Jasharin, vëllaun e Adem dhe Hamëz Jashari.

Këtë presidentja Osmani e ka bërë në një vizitë në shtëpinë e Jasharëve në fshatin Prekaz të Komunës së Skenderajt, ku së bashku me kryeministrin Albin Kurti, kryeparlamentarin Glauk Konjufca dhe anëtarë të tjerë të kabinetit qeveritar kanë bërë homazhe te varret e familjes Jashari.

“Sikurse çdo shqiptar, pavarësisht se ku jeton, jemi këtu në Prekazin historik të Epopesë së UÇK-së, por edhe çdo ditë të vitit është edhe një mundësi që të gjithë qytetarët e Kosovës të tregojnë përkujtimin e tyre edhe për të gjitha gratë dhe fëmijët e familjes Jashari të cilët nuk i kurseu regjimi gjenocidal i Serbisë”, tha ajo.

“Siç e dini në mesin e të vrarëve kishte edhe fëmijë 5-6 vjeçar – përkujtimi i tyre do të jetë i përjetshëm për gjithë Kosovën e cila sot është e lirë falë kësaj sakrifice”, ka shtuar presidentja Osmani.

Në Kosovë më 5 mars ka nisur shënimi i manifestimit treditor të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, teksa krerët shtetërorë – Vjosa Osmani, Albin Kurti dhe Glauk Konjufca – nderuan rezistencën e familjes Jashari nga Prekazi.

Më Shumë

Osmani, Kurti e Konjufca në shënimin e 146-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Presidentja vendit, Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti, si dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, po marrin pjesë në shënimin e 146-vjetorit të...

Policia shqipton 1982 gjoba në trafik

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1982 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Lajmet e Fundit