26.8 C
Prizren
E diel, 7 Gusht, 2022

Prizren: “I pasigurt në shtëpi”

Janë bërë më shumë se një vit nga vdekja e nënës së A. H. 

Hatije Dina vdiq në moshën 54-vjeçare në rrethana të dyshimta, të cilat gishtin e fajësisë e çojnë kah bashkëshorti i saj, Ilir Haxhiaj.

Kur A.H. ishte kthyer nga puna, pasditen e 31 majit të vitit të kaluar, nuk e kishte gjetur askënd në shtëpi.

Derisa ishte duke kërkuar nënën, të afërmit i kishin thënë që gjatë ditës kishin dëgjuar zhurma e britma të kenë dalë nga aty.

Por, për të zhurma e britmat ishin normale.

Ai është i bindur se nëna e tij ka vdekur nga plagët që ia ka shkaktuar bashkëshorti i saj, Haxhiaj, të cilin A.H nuk e ka baba biologjik.

Dhe një bindje të tillë e ka paraqitur edhe në dëshminë e tij dhënë para Prokurorisë në Prizren, për çka pret që drejtësia t’ia japë dënimin e merituar.

Por, që nga ajo kohë ai nuk banon në shtëpinë e Ilir Hazirajt, pasi ndihet i kërcënuar, e derisa përkohësisht është duke qëndruar te familjarët, pret që Komuna t’ia ofrojë një vend të sigurt banimi.

Ilir Haxhiaj, nga Prokuroria në Prizren është akuzuar vetëm për veprën penale “lëndim i rëndë trupor’, pavarësisht insistimit të familjes dhe mbrojtjes së viktimës, që duke i marrë parasysh rrethanat e rastit, ai të akuzohet për veprën “Vrasje e rëndë”.

Në aktakuzën e ngritur ndaj tij, thuhet se Haziraj, duke shkuar në një fshat të Suharekës, pas mosmarrëveshjeve që kanë pasur me bashkëshorten e tij, ka ndaluar veturën dhe me forcë e ka nxjerrë jashtë dhe ka filluar ta sulmojë fizikisht duke e grushtuar nëpër të gjitha pjesët e trupit.

Më tutje në aktakuzë shkruan se kur e ndjera është rrëzuar në asfalt, ia kap kokën dhe disa herë e godet për asfalti, ku si rrjedhojë i shkakton lëndime të rënda dhe trauma të shumëfishuara në kokë, gjoks, shpinë e duar, derisa edhe raportet mjekësore kanë konstatuar se ajo ka vdekur dy javë më vonë në QKUK, nga po të njëjtat lëndime.

Në seancën e zhvilluar më 16 shtator, derisa pritej fjala përfundimtare nga palët, gjykimi është shtyrë pas paraqitjes së provave te reja nga ana e Prokurorisë./KTV

Më Shumë

Ronaldo dhe Maguire, lojtarët më të abuzuar në Ligën Premier

Dyshja e Manchester United, Cristiano Ronaldo dhe Harry Maguire, morën më shumë abuzime në Twitter nga të gjithë lojtarët në Ligën Premier sezonin e...

Butrint Imeri sonte performon në Prizren

Një nga këngëtarët më të suksesshëm të estradës kosovare, sonte do të performojë në Prizren. Butrint Imeri, sonte do ta ndezë atmosferën në njërin nga clubet...

Lajmet e Fundit