4.8 C
Prizren
E diel, 27 Nëntor, 2022

Prizren: Tahiri pret që sivjet të ketë rezultate nga luftimi i krimit dhe korrupsionit

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, gjatë një vizite në Gjykatën Themelore të Prizrenit, siguroi mbështetje të vazhdueshme për këtë gjykatë dhe për të gjitha gjykatat në territorin e Kosovës.

Tahiri tha se e ka përzgjedhur  që ta vizitoi  Gjykatën në Prizren, pasi që në bazë të raporteve dhe statistikave, del se Gjykata  e Prizrenit është gjykata më efikase në republikën e Kosovës.

Ai shtoi se e njoftoi kryetarin e kësaj gjykate për plotësim ndryshimet që janë, duke i bërë në pakon e ligjeve gjyqësorit, sidomos në ligjin për gjykata që prek direkt strukturën e çdo gjykate themelore në republikën e Kosovës.

Sipas tij nga kjo kësaj gjykate  dhe shtatë gjykatave tjera në gjithë Kosovën, do t’i shtohet dhe departamenti për çështje administrative,  që ka qenë deri tani  në Prishtinë.

E kryetari i Gjykatës Themelore të Prizrenit Imer Hoxha tha se kjo vizitë, si qëllim kishte rritjen e bashkëpunimit.

Ndërkaq kryesuesi i KGJK-së, Nehat Idrizi tha se do të jetë vit i sundimit të ligjit.

/KosovaPress/

Më Shumë

Lajmet e Fundit