3.1 C
Prizren
E shtunë, 17 Prill, 2021

Prizreni hap shqyrtimin publik për propozim-rregulloren për taksa e tarifa komunale

Komuna e Prizrenit ka hapur shqyrtimin publik për Rregulloren e re për taksa dhe tarifa komunale. Konsultimi me publikun do të realizohet kryesisht në distancë. Sipas njoftimit të Komunës së Prizrenit me këtë Propozim-Rregullore synohet thjeshtimi i procedurave administrative për qytetarët dhe bizneset, respektivisht heqja e taksës vjetore për ushtrimin e veprimtarisë afariste për të gjitha kategoritë e bizneseve; pezullimi i të gjitha procedurave të cilat nuk kanë bazë ligjore; si dhe ulja e tarifave të procedurave të ndryshme administrative.

“Komuna e Prizrenit fton qytetarët, sektorin publik dhe privat, ekspertët dhe të gjithë të interesuarit që të marrin pjesë në procesin e Shqyrtimit Publik të Draft Rregullores së Re për Taksa dhe Tarifa Komunale, përmes së cilës synohet thjeshtëzimi i procedurave administrative për qytetarë dhe biznese”, thuhet në njoftimin e Komunës, ku sqarohet se shqyrtimi publik do të jetë i hapur deri më datën 15 mars. Njëkohësisht është theksuar se komentet mund të ofrohen përmes postës elektronike, platformës digjitale për konsultime publike, si dhe me shkrim. “Ndërkaq, duke respektuar masat për mbrojtje nga COVID-19, gjatë kësaj periudhe, do të organizohen edhe fokus grupe me përfaqësues të ndryshëm të shoqërisë civile dhe bizneseve”, thuhet në njoftim, teksa shtohet se qëllimi i organizimit të shqyrtimit publik është ngritja e cilësisë së Propozim-Rregullores për Taksa dhe Tarifa Komunale, para dorëzimit për miratim në Kuvendin e Komunës.

Drejtuesit e Komunës së Prizrenit, javë më parë, duke prezantuar Propozim-rregulloren për taksa dhe tarifa komunale kanë theksuar se në këtë politikë publike është punuar rreth tri vite. Sipas tyre pas aprovimit të këtij akti do të krijohen lehtësira për qytetarët dhe bizneset, me largimin e pagesave të panevojshme e të palogjikshme, por edhe që nuk kanë pas bazë të qartë ligjore.

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka ka bërë të ditur se nga fillimi i procesit të reformave në administratë është vërejtur se ekzistojnë shumë tarifa e taksa, “të cilat nuk janë sipas ligjit, por qytetarëve ju faturohet shërbimi edhe pse duhet të jetë pa pagesë, apo se në të shumtën e rasteve janë procedura, për të cilat nuk ka logjikë me kërku pagesë prej qytetarëve”.

“Rregullorja e re për taksa dhe tarifa do ta zvogëlojë barrën për bizneset dhe qytetarët e Komunës së Prizrenit, dhe do të mundësojë një ambient më të shëndosh për bërjen e biznesit, por edhe për marrjen e shërbimeve nga ana e Komunës së Prizrenit”, ka thënë Haskuka.

Sipas tij ka ekzistuar një skepticizëm për këtë çështje, për shkak të drojës për uljen e të hyrave komunale. “Por trendet e viteve të kaluara tregojnë që nuk ka zvogëlim të hyrave, ngase kur bëhen shërbimet më efikase, kemi më shumë shërbime dhe kësisoj më shumë të hyra, dhe në të njëjtën kohë besimi i qytetarëve në institucione rritet”, ka deklaruar ai.

Haskuka ka shprehur besimin se propozim rregullorja për taksa e tarifa do ta merr besimin e këshilltarëve të Kuvendit të Komunës në seancat e radhës sikurse edhe aprovimin nga niveli qendror.

“Me këtë rregullore finalizohet puna trevjeçare në reformën administrative dhe në taksat e tarifat komunale”, ka shtuar ai.

Ndërsa drejtori i Administratës, Osman Hajdari ka theksuar se me këtë politikë publike do të kthehet rregullsia, si dhe procedurat do të thjeshtohen.

Hajdari ka vlerësuar se pikë e fortë e këtij dokumenti është heqja e të gjitha taksave për veprimtaritë e bizneseve. Sipas tij, hap tjetër i rëndësishëm në këtë propozim rregullore është heqja e procedurave që rrezikojnë autoritetin e Komunës. Ai ka shprehur qëndrimin se shumë procedura kanë qenë pa bazë ligjore apo me bazë të dyshimtë ligjore, derisa janë ndërprerë edhe disa shërbime që tanimë ofrohen nga organet tjera. Hajdari ka përmendur edhe shembuj të procedurave që janë pjesë e përshkrimit të punës së organeve komunale e që nuk duhet të tarifohen për palët, sikurse dhe uljen e taksave në shumë shërbime.

“Ky është akti i fundit në kompletimin e krejt reformës administrative thuajse tre vjeçare të qeverisjes tonë”, ka deklaruar ai.

https://www.koha.net/kosove/260784/prizreni-hap-shqyrtimin-publik-per-propozim-rregulloren-per-taksa-e-tarifa-komunale/

Më Shumë

Berisha pas arrestimit të tre personave për tenderin milionësh: Arrestoni hajnat e vërtetë, jo vetëm bashkëpuntorët

Zafir Berisha nga Nisma ka reaguar pas arrestimit të tre personave të një operatori ekonomik që dyshohet se morën tender mbi një milionë euro...

Publikohet albumi i ri i Elvana Gjatës

Me këngët e Elvana Gjatës nuk kemi kurrë të ngopur, ndaj çdo herë presim me padurim çdo projekt të saj. Para disa ditësh stilisti...

Ushtria e Birmanisë po u kërkon para familjarëve të protestuesve të vrarë për t’i marrë trupat e tyre

Ushtria e Birmanisë po u kërkon familjarëve të protestuesve të vrarë të premten që shkoi, nga 85 dollarë për të marrë trupat e tyre. Lajmin...

Ky është plani i Albin Kurtit për konfiskimin e pasurisë (Dokument)

Anëtarët e kabinetit qeveritar kanë miratuar koncept-dokumentin për pasurinë e pajustifikueshme, i cili do të mundësoi konfiskimin e pasurisë së secilit qytetarë të Kosovës,...

Digjet një shtëpi në Mazrek të Hasit

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri në Mazrrek të Hasit. Zjarrfikësit kanë lokalizuar zjarrin. Vlera e dëmit të shkaktuar është e madhe. Rasti është duke u hetuar./PrizrenPress.com/

Tenton ta fus ish- bashkëshorten në veturë, arrestohet i dyshuari nga Suhareka

Policia e Kosovës njoftoi se ka arrestuar një person, pasi i njëjti dyshohet se ka tentuar ta fus në veturë ish- bashkëshorten e tij. Rasti...

Kalon dymijëshin numri i të vdekurve nga COVID-19 në Kosovë

Ka shkuar në 2008 numri i të vdekurve nga COVID-19 në Kosovë. Të martën janë regjistruar 12 raste të vdekjes, teksa janë regjistruar edhe...

Letra nga Labëria, mbretit Zog më 1930: Naltmadhëni, duam rrugën!

Rruga e Lumit të Vlorës, në historinë mes udhëkryqesh të mëdha politike dhe nismat sado të vogla për mëkëmbje, gërryer nga historia… Pavarësisht kërkesave të...

Renditja e UEFA-s, Bayerni vazhdon të jetë në vendin e parë

Të mërkurën në mbrëmje u përcaktuar dy çiftet gjysmëfinaliste të Ligës së Kampionëve. PSG-Manchester City dhe Real Madrid-Chelsea, sfida të forta dhe tepër emocionuese. UEFA...

Rahoveci fiton derbin, kalon direkt në gjysmëfinale të plejofit

Rahoveci ka shmangur çerekfinalen e plejofit në Superligën e Kosovës në basketboll. Me fitore ndaj Golden Eagle Yllit të dielën në Rahovec, “vreshtarët” kanë...

Haskuka: Gastronomia të hapet vetëm jashtë, dasmat është ende herët të lejohen

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë hapja e gastronomisë nga java e ardhshme do të ishte më mirë që të lejohej...

Quni: Ky është vetëm fillimi – ende asgjë s’keni parë

Ish-ministri i Mbrojtjes, njëherësh deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Anton Quni, ka reaguar lidhur me rastin e zvarritjes të kontratës me Pfizer për...

Vdekje e dyshimtë në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jete në shtëpinë e tij në fshatin Karashëngjergj të Prizrenit, raporton Gazeta Sinjali. Viktima është gjetur nga një familjar...

Sot mot me shi dhe borë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se sot mbi vendin tonë parashihet të ketë reshje shiu ndërsa në viset malore kushte për reshje bore. Temperaturat minimale...

Mourinho largohet nga Tottenham, ky pritet të jetë trajneri i ri i klubit anglez

Pas rezultateve zhgënjyese këtë sezon, Tottenham Hotspur pritet të ndajë rrugët me Jose Mourinhon. Humbja nga Manchester United në Premier Ligë duket sikur i dha...

Rrëzohet në vendin e tij të punës një punëtor i ndërtimtarisë në Suharekë

Një rast tjetër i lëndimit në punë është raportuar gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë. Kësaj radhe në Suharekë. Gazeta Sinjali mëson se një...

Lajmet e Fundit