7.4 C
Prizren
E hënë, 12 Prill, 2021

Prizreni pasurohet me shtatoren e Skënderbeut

Prizreni nga sot do të pasurohet edhe me shtatoren e Skënderbeut.

Inaugurimi i shtatores bëhet në ora 13:00, për nder të Ditës së Flamurit.

Ky projekt është realizuar nga Drejtoria e Administratës në Prizren, shkruan “PrizrenPress”.

Në muajin shkurt të këtij viti ishte vënë guri themeltar i shtatores së Skënderbeut.

Fillimisht u planifikua që shtatorja të vendosej më 28 nëntor të vitit 2019, pastaj u shty për në mars të 2020-s.

Përcaktimi i lokacionit për vendosjen e shtatores qe shoqëruar me debat, pasi që anëtarë të caktuar të Kuvendit të Komunës së Prizrenit, si dhe aktivistë të shoqërisë civile kërkonin që shtatorja të vendosej në qendër të qytetit.

Skulptori Sinan Aliaj, i cili e ka realizuar shtatoren, pati thënë se kjo vepër do të jetë ndryshe nga ato që janë parë deri më tani.

Komuna e Prizrenit në nëntor të vitit 2019 nënshkroi memorandum bashkëpunimi me shoqatën “Trojet e Arbrit”, në kuadër të të cilit shkruhej se lokacioni më i përshtatshëm për vendosjen e shtatores është “rrethi i Benafit” në hyrje-daljen e rrugës Prizren-Gjakovë./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Yllza Hoti zëvendëson Vjosa Osmanin në Kuvend

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka miratuar zëvendësimin e Vjosa Osmanit me Yllza Hotin e Lëvizjes Vetëvendosje për deputete në Kuvendin e Kosovës. Pas zgjedhjes...

Botohet romani që i kushtohet aktores Leze Qena

Me rastin e njëvjetorit te? vdekjes se? aktores se? njohur Leze Qena, shkrimtari Vilson Culaj ka botuar roman, “Dashuri te? paprekura”. Ky roman biografik paraqet...

Lukaku dhe Ronaldo – njëri qëndron, tjetri fluturon

Qëkur u transferua nga Manchester United, belgu 27 vjeçar Romelu Lukaku, ka zënë një vend thuajse të pazëvendësueshëm në qendër të sulmit të Inter-it. Performanca...

Vaksinohet 101 vjeçarja nga Prizreni

E moshuara Naile Memaj nga Zhuri i Prizrenit, gjatë ditës së sotme është vaksinuar nga shërbimi mjekësor i QKMF-së në Prizren. Ajo është ndër personat...

“Pazaret me hetime”, prokurorja Gashi nga Prizreni: Është tendencë për të më diskredituar

Ervehe Gashi, prokurore e Krimeve të Rënda në Prokurorinë Themelore në Prizren, ka thënë se raportimet në medie për përfshirjen e saj në njërën...

Kujt do t’iu konfiksohet pasuria me ligjin e ri?

Para disa ditësh nga Ministria e Drejtësisë kanë njoftuar se është finalizuar dhe proceduar në Qeveri koncept-dokumenti për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. Koncept-dokumenti parasheh...

FFK-ja përkrah Challandesin, por s’ia garanton gjatë vendin në stolin e Kosovës

Përzgjedhësi i Përfaqësueses së Kosovës, Bernard Challandes, është përballur me kritika të ashpra nga ata që e përcjellin futbollin në Kosovë. Kritikat në adresë...

Vitia: Në Kosovë po dominon varianti britanik i coronavirusit me mbi 95 për qind

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, në një konference për media tha se masat shtesë kundër COVID-19 që kanë hyrë në fuqi sot janë të...

Millaku shpall kandidaturën për Prizrenin, Dega e VV-së s’ka informacione, Haskuka e zyra qendrore heshtin

Deputetja Drita Millaku dje publikisht ka treguar se synon të garojë për kryetare të Prizrenit në zgjedhjet lokale që do të mbahen në vjeshtë....

Aktakuzë për keqpërdorim të detyrës zyrtare ndaj kryetarit të Malishevës, Ragip Begaj

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka ngritur aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë – Departamenti Special, kundër të pandehurit R.B., për veprën penale...

Drita Millaku e VV’së shpall kandidaturën për kryetare të Prizrenit

Deputetja e Vetëvendosjes, Drita Millaku, përmes një shkrimi në llogarinë e saj në facebook, ka shpallur kandidaturën e saj për kryetarë të Prizrenit. Millaku ka...

Një përplasje viganësh: Poradeci për Krist Malokin e Merxhanin!

 Artikulli i mëposhtëm është në thelb, një përvijë e mendimit estetik të Lasgush Poradecit. I padokumentuar më parë, vjen në vëmendje nga e bija...

Vjosa Osmani pranon zyrtarisht detyrën

Presidentja e re e vendit, Vjosa Osmani sot në një ceremoni solemne ka pranuar detyrën nga ushtruesi i detyrës së presidentit, Glauk Konjufca. Në ceremoninë...

AAK’ja i kërkon Albena Reshitajt që ta dorëzojë mandatin pasi e votoi Osmanin

Deputeti i AAK-së, Bekë Berisha, ka kritikuar mënyrën e zgjedhjes së presidentes së re të Kosovës duke thënë se u bë me pazare. Ai i...

Orë policore, mbyllet gastronomia – hyjnë në fuqi masat e reja Anti Covid

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja anti-Covid të cilat do të jenë në fuqi nga sot deri më 18 prill. Kufizimi i lëvizjes...

Kim Kardashian duket e përsosur derisa tregon linjat perfektë nga palestra

Ajo së fundmi u relaksua dhe u rifreskua në një pushim tropikal. Dhe Kim Kardashian ishte në lëvizje përsëri këtë fundjavë ndërsa u zhvendos në...

Lajmet e Fundit