-7.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Prizreni vetëm gjashtë deputet

Prizren ura e guritPublikimi zyrtar i rezultatit të zgjedhjeve të 8 qershorit nga ana e KQZ-së prishi ‘hesapin’ e subjekteve politike në Prizren, duke bërë që kjo qendër të përfaqësohet vetëm me gjashtë deputetë, dy me pakë seç ishte paralajmëruar.

Sipas listës zyrtare, kësaj radhe jashtë Parlamentit ka mbetur deputeti Nait Hasani (PDK), i cili për disa vite ka qenë pjesë e legjislativit. Hasani edhe në mandatin e kaluar hyri në Kuvend pas lirimit të vendit meqenëse disa deputet kaluan në ekzekutiv.

Në listën e deputetëve të rinj nuk është as Albulena Balaj nga Nisma për Kosovën, për të cilën kohë u më parë jo zyrtarisht u raportua se kishte siguruar ulëse në mesin e të zgjedhurve të popullit.

Numrin më të madh të deputetëve në Prizren e dha PDK. Pjesë e saj janë Nezir Çoçaj, Edita Tahiri dhe Lulejta Veselaj-Gutaj. Përkundër që është partia e dytë, LDK-ja dha vetëm një deputet Hatim Baxhakun, aq sa kanë edhe dy partitë tjera më të vogla, Vetëvendosje!Mytaher Haskukën dhe Nisma, Zafir Berishën.

AAK nuk ka asnjë prizrenas në legjislativ.

Mbështetur në listën zyrtare të KQZ-së numrin më të madh të votave nga deputetët prizrenas e ka marrë Nezir Çoçaj, gjithsej 10. 47825, duke u ranguar i 25 në partinë e tij.

Edhe ish deputeti dhe ish kryetari i komunës, Eqrem Kryeziu ka mbetur jashtë Parlamentit.

Për dallim nga zgjedhjet e vitit 2010, kur dha vetëm 4 deputetë shqiptarë, kësaj radhe Prizreni do të ketë dy më tepër.

Pos deputetëve shqiptar, Prizreni do të ketë edhe disa deputetë nga radhët e komunitetit pakicë turk dhe boshnjak./zeri/

Më Shumë

Fansat shokohen me ‘fytyrën e re’ të Madonnas në ‘Grammy Awards’

Madonna befasoi me fytyrën e saj tepër të lëmuar kur u ngjit në skenën e mbushur me yje si prezantuese në 65-të vjetorin e...

Manchester United ‘përgatit’ mega-ofertën për Osimhen

Manchester United do të duhet të paguajë të paktën 90 milionë paund nëse dëshiron të nënshkruajë me sulmuesin e Napoli-t, Victor Osimhen, sipas raportimeve. United...

Lajmet e Fundit