5.8 C
Prizren
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Programi zhvillimorë dhe proceset tarifore – temë e dëgjimit publik e “Hidroregjionit Jugor“ në Prizren

uji 3Programi zhvillimore dhe proceset tarifore kanë qenë temë e dëgjimit publik që u mbajt në organizim të Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit „Hidroregjioni jugor“ . Përveç anëtarëve të Këshillave Konsultative të Konsumatorëve të regjioneve të caktuara, morën pjesë edhe përfaqësuesit e Zyrës së rregullatorit. Në fillim të këtij dëgjimi publik Fadil Berisha paraqiti një historik të shkurtër të kompanisë, duke u ndalur në dhënien e hollësive të menaxhimit, realizimit të projekteve dhe inkasimit në vitin e fundit. Në këtë takim zyrtari i zyrës së Rregullatorit Hysni Feka tha se në përcaktimin e tarifave merren parasysh shpenzimet që duhet t’i mbulojë Kompania që të ketë furnizim të qëndrueshëm dhe cilësor me ujë të pijes.

Disa qytetarë të pranishëm kanë paraqitur shqetsimin e tyre për mungesë ujit në një pjesë të retë lagjes Arbanë, për të cilën zyrtarët e Kompanisë Hidroregjioni jugor thanë se janë të njoftuar, por në atë pjesë të lagjes Arbanë tha Rexhë Uka shtëpitë e reja po ndërtohen përditë, prandaj s’ka rrjet të ujësjellësit por Kompania tha ai e ka parasysh dhe shumë shpejtë do të reagojë edhe në këtë pjesë.

Edhe zyrtari tjetër I Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit Hidroregjioni jugor, tha se Kompania është në përpjekje të vazhdueshme për të siguruar furnizim të qëndrueshëm dhe cilësor.
Qytetarët janë interesuar se cila do të mund të jetë rritja e tarifave për ujë dhe kanalizim në të ardhmen, por zyrtari I zyrës së rregullatorit tha se ndonjë rritje eventuale nuk mund të dihet, sepse tarifat varen nga shpenzimet që duhet t’I mbulojë Kompania që të ketë furnizim të qëndrueshëm dhe cilësor me ujë të pijes. /Tv Opinion/

Më Shumë

Vidhen dy laptopa në shkollën e fshatit Lubizhdë të Prizrenit

Dy laptopa janë vjedhur në shkollën e fshatit Lubizhdë të Prizrenit . “Persona të panjohur kanë depërtuar me forcë brenda shkollës dhe nga aty kanë...

Brighton refuzon ofertën e dytë të Arsenal-it për Caicedo-n

Arsenali-t i është refuzuar edhe oferta e dytë për të nënshkruar mesfushorin e Brighton & Hove Albion, Moises Caicedo, thotë Sky Sports. Caicedo, 21 vjeç,...

Lajmet e Fundit