6.8 C
Prizren
E diel, 21 Prill, 2024

Prokuroria spanjolle kërkon 5 vite burg për Ancelottin

Prokuroria e Madridit ka kërkuar dënimin me katër vjet e nëntë muaj burg për trajnerin e Real Madrid-it, Carlo Ancelotti për mashtrimin tatimor prej mbi 1 milion euro në vitet fiskale 2014 (386,361 euro) dhe 2015 (675,718 euro).

Prokuroria e akuzon atë për dy krime kundër Thesarit. Ancelotti deklaroi se ishte rezident tatimor në Spanjë dhe konsideronte se vendbanimi i tij ishte në Madrid, por në deklaratën e tij ai nuk raportonte të ardhurat që rrjedhin nga shpërblimi i punës për Real-in.

Për më tepër, tekniku hoqi të ardhurat që korrespondonin me shfrytëzimin e të drejtave të tij të imazhit.

Sipas akuzës, “për të shmangur taksimin mbi të ardhurat që rrjedhin nga të drejtat e mësipërme të imazhit”, trajneri përdori një rrjet “kompleks” dhe “konfuz” kompanish për të kanalizuar fitimet.  Albanian Post

Më Shumë

Moti sot: I vranët e me shi, rikthehet pluhuri saharian

Këtë të martë në Kosovë pritet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe me intervale të shkurtra me diell, ku pasdite dhe në...

Hapet konkursi për Kryeshef Ekzekutiv të Ndërmarrjes Publike “Hidroregjioni Jugor” në Prizren

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Hidroregjioni Jugor” SH.A. ka shpallur një konkurs publik për pozitën e Kryeshefit Ekzekutiv. Kjo pozitë ka përgjegjësi të rëndësishme në menaxhim...

Lajmet e Fundit