7.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Propozohen prova të reja në rastin e rrënimit të aneks objektit “Abi Çarshia”

Në Gjykatën Themelore në Prizren, sot ka vazhduar shqyrtimi gjyqësor në rastin ku po akuzohet Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Jetmire Vrenezi dhe pesë zyrtarë tjerë komunal.

Në të vërtetë, bashkë me deputeten Vrenezi për rrënimin e aneks objektit tek Abi Çarshia, po gjykohen edhe ish-kryeinspektori Islam Thaqi, inspektorja e ndërtimtarisë Egzona Morina Thaqi si dhe tre zyrtarët e Drejtorisë së Inspektoratit Arian Taraku, Isë Bislimaj dhe Shqipëron Krasniqi.

Edhe në seancën e sotme, të udhëhequr nga kryetarja e trupit gjykues, gjyqtarja Kymete Kicaj, është proceduar me propozime dhe kundërshtime të provave materiale.

Fillimisht, me të filluar seanca e së enjtes u deklarua prokurori lidhur me provat e propozuara nga përfaqësuesi i palës së dëmtuar dhe mbrojtësi i të akuzuarës Thaqi, ku për  të njëjtat nuk pati kundërshtime nga prokurori i çështjes, Mehdi Sefa.

Ndërsa, provat e propozuara nga pala e dëmtuar i kundërshtoi mbrojtësi i të akuzuarit, Islam Thaqi avokati Blerim Mazreku me arsyetimin se të njëjtat janë vetëm parashtresa  dhe nuk janë relevante për këtë proces. Kurse, sa i përket provave të reja avokati, Mazreku tha se të njëjtat do ti listoj dhe brenda afatit shtatë ditor do ti dorëzoj.

Me propozimet e avokatit Mazreku u pajtuan edhe përfaqësuesit tjerë të të akuzuarve në këtë proces penalo-juridik.

Prova të reja gjykatës i propozoi edhe i akuzuari, Islam Thaqi dhe atë dy CD ku përfshihen deklarimet publike të të gjithë palëve të përfshira në rastin e objektit “Abi Çarashia”.

Në fund, për shkak të propozimeve të shumta për plotësim të procedurës së provave, gjyqtarja Kicaj vendosi që ta ndërpresë shqyrtimin gjyqësor, ndërsa seancat e radhës i caktoj për nëntor 2021.

Drejtësia Sot

Më Shumë

Totaj në tubimin përmbyllës: Prizreni do ta hap kapitullin e zhvillimit të dielën

Partia  Demokratike  e Kosovës, Dega në Prizren ka mbajtur tubimin përmbyllës, pas gati një muaji sa ka bërë fushatë me qëllimin e arritjes së...

Sondazhi për Prizrenin: Mytaher Haskuka prin me 40.33 përqind, Shaqir Totaj i dyti

Në Rubikon të Klankosovës, profesori Tomor Qela, ka prezantuar të dhënat e sondazhit për zgjedhjet lokale të 17 tetorit, njofton Klankosova.tv. Sipas këtyre rezultateve të...

Vlora Çitaku në Prizren, kërkon mbështetjen e qytetarëve për Shaqir Totajn

Ish-ambasadorja Vlora Çitaku, deputetja e PDK-së Blerta Deliu – Kodra, Luljeta Veselaj – Guta, anëtare të kryesisë qëndrore të PDK-së të shoqëruara nga bashkëshortja...

Drogë, armë e terror/ Rrëfimu i dezertorit nga Koreja e Veriut

Kim Kuk-song ndodhet tashmë larg vendit të tij komunist, por zakonet e vjetra të fshehtësisë nuk i ka harruar. Kaloi 30 vjet duke punuar në...

Ky ilaç i ri po konsiderohet efikas për zhdukjen e qelizave të kancerit

Ilaçi i marrë nga kërpudhat e Himalajeve, është 40 herë më efikas në zhdukjen e qelizave të kancerit. Molekula e gjetur në kërpudhat Himalajeve mund...

Quni: Neve nuk do të na teprojnë milionat sepse do t’i përdorim për investime

Kandidati për komunën e Prizrenit nga radhët e LDK-së, Annton Quni, ka publikuar një video duke paraqitur planet e tij për Prizrenin, nëse iu...

Një viktimë dhe 29 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit në vend një pacientë me COVID-19 ka ndërruar jetë. Gjatë këtyre orëve...

‘Babai i bombës bërthamore të Pakistanit’ vdes nga koronavirusi

Shkencëtari pakistanez, Abdul Qadeer Khan, ka vdekur në moshën 84 vjeçare pas komplikimeve nga COVID-19. Khan ishte i famshëm pasi e kishte krijuar impiantin e...

Ylli fiton bindshëm ndaj Dritës

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore të thellë ndaj RC Cola Dritës me rezultat 71:106 , në kuadër të javës së pestë të Art...

Haskuka: Prizreni nuk do të ketë balotazh

Kryeministri i Kosovës, njëherit edhe lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti mori pjesë mbrëmë në tubimin e kandidatit për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka. Ky...

17 vjet nga tragjedia e maturantëve të Malishevës

Sot bëhen 17 vjet kur 15 maturantë të shkollës së mesme “Abdyl Frashëri” nga Malisheva kanë humbur jetën gjatë një ekskursioni që po bënin...

Kurti iu kërkon aktivistëve të Vetëvendosjes t’i ndezin turbinat (VIDEO)

Kanë mbetur vetëm edhe shtatë ditë deri në mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë. Me këtë rast kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, tha se...

Bastisje në Prizren, policia gjen 2 kg drogë

Policia e Kosovës ka kryer një bastisje të premtën në lagjen “Dardania”, në Prizren. Gjatë bastisjes janë gjetur e sekuestruar dy kilogramë drogë, raporton...

Newcastle e dëshiron Zidanen

Newcastle United është duke menduar seriozisht për zëvendësimin e trajnerit aktual, Steve Bruce. Drejtuesit arabë, që blenë klubin e Premier Ligës së fundmi, po mendojnë...

Quni: Turizmi, mënyra e vetme për zhvillimin e ekonomisë në Prizren

Kandidati për kryetar të Prizrenit nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni ka treguar që në plan programin e tij për...

Christopher Hill, ambasador i ri i SHBA-së në Serbi

Duke mbërritur në postin e ambasadorit në Beograd, diplomati amerikan Christopher Hill në fakt po kthehet në rajonin ku ka mbajtur poste të ndryshme...

Lajmet e Fundit