1.8 C
Prizren
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Propozohen prova të reja në rastin e rrënimit të aneks objektit “Abi Çarshia”

Në Gjykatën Themelore në Prizren, sot ka vazhduar shqyrtimi gjyqësor në rastin ku po akuzohet Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Jetmire Vrenezi dhe pesë zyrtarë tjerë komunal.

Në të vërtetë, bashkë me deputeten Vrenezi për rrënimin e aneks objektit tek Abi Çarshia, po gjykohen edhe ish-kryeinspektori Islam Thaqi, inspektorja e ndërtimtarisë Egzona Morina Thaqi si dhe tre zyrtarët e Drejtorisë së Inspektoratit Arian Taraku, Isë Bislimaj dhe Shqipëron Krasniqi.

Edhe në seancën e sotme, të udhëhequr nga kryetarja e trupit gjykues, gjyqtarja Kymete Kicaj, është proceduar me propozime dhe kundërshtime të provave materiale.

Fillimisht, me të filluar seanca e së enjtes u deklarua prokurori lidhur me provat e propozuara nga përfaqësuesi i palës së dëmtuar dhe mbrojtësi i të akuzuarës Thaqi, ku për  të njëjtat nuk pati kundërshtime nga prokurori i çështjes, Mehdi Sefa.

Ndërsa, provat e propozuara nga pala e dëmtuar i kundërshtoi mbrojtësi i të akuzuarit, Islam Thaqi avokati Blerim Mazreku me arsyetimin se të njëjtat janë vetëm parashtresa  dhe nuk janë relevante për këtë proces. Kurse, sa i përket provave të reja avokati, Mazreku tha se të njëjtat do ti listoj dhe brenda afatit shtatë ditor do ti dorëzoj.

Me propozimet e avokatit Mazreku u pajtuan edhe përfaqësuesit tjerë të të akuzuarve në këtë proces penalo-juridik.

Prova të reja gjykatës i propozoi edhe i akuzuari, Islam Thaqi dhe atë dy CD ku përfshihen deklarimet publike të të gjithë palëve të përfshira në rastin e objektit “Abi Çarashia”.

Në fund, për shkak të propozimeve të shumta për plotësim të procedurës së provave, gjyqtarja Kicaj vendosi që ta ndërpresë shqyrtimin gjyqësor, ndërsa seancat e radhës i caktoj për nëntor 2021.

Drejtësia Sot

Më Shumë

Ultrasit e Romës kërcënojnë Zaniolo-n te shtëpia e tij, futbollisti thërret policinë

Një grup ultras i tifozëve të Romës kanë shkuar për ta kërcënuar Nicolo Zaniolo-n te shtëpia e tij në zonën Casal Palocco, duke e...

Rexhaj: Si mund të kërkohet Asociacion pa shpërbërje të strukturave kriminale në veri

Arber Rexhaj, deputet i Kuvendit nga Lëvizja Vetëvendosje ka folur pak për Asociacionin. Rexhaj përmes një statusi në rrjetet sociale shkroi se gjatë këtyre dy...

Lajmet e Fundit