8.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Shtator, 2021

PSD-ja lëshon në ajër fenerë para Qeverisë: Premtimet e Kurtit për dialogun i mori era

PSD-ja gjatë ditës së mërkurë ka organizuar një aktivitet duke lëshuar fenerë të cilat kanë qenë të mbishkruara me premtimet e kryeministrit Albin Kurti për çështje e dialogut me Serbinë, raporton Ekonomia Online.

Ata i kanë lënë të lira në ajër para Qeverisë së Kosovës duke thënë se ngjashëm era i mori premtimet e të parit të ekzekutivit.

Aktivistja e PSD-së, Teutë Rrusta ka thënë se kjo Qeveri nuk ka asnjë diferencë me pushtetet e kaluara.

Sipas saj, i vetmi ndryshim që po vërehet këto kohë është gjuha e tyre, terminologji kjo që tenton të fshehë gjithmonë diçka.

“E kemi dëgjuar tash së fundmi deklaratën e zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi i cili thotë se janë pajtuar me të gjitha marrëveshjet përveç targave KS. Praktikisht është pranuar procesi, janë pranuar kornizat dhe brenda këtij diskutimi nuk ka ndonjë diferencë nga ajo çfarë deri më tani kanë bërë pushtetet e kaluara”.

“Çka dallon prej pushteteve të kaluara e që duhet me u vendosë në spikamë është në fakt ndërrimi i gjuhës. Përveç kësaj sa herë që një pushtet tenton me lujt me gjuhë e terminologji aty gjithmonë mbrapa është duke u fshehë diçka”.

Tutje Rrusta ka thënë se kjo Qeveri përkundër se ka dhënë kritika sa ishte në opozitë për  mungesë transparence në dialog nga qeveritë e kaluara, as kjo nuk qëndron më mirë në këtë aspekt.

“Kjo kritika që nuk është dialogu transparent nga opozita e kaluar tash në pushtet çka po shohim është që këta janë edhe më keq në këtë pikë. Praktikisht ne i kemi vetëm disa intervista shumë të rralla dhe mirë të kontrolluara për të parë se çka del prej diskutimeve të Qeverisë për dialogun”.

“Për të bërë marrëveshje me Serbinë e cila e mbyllë ketë çështje, për të qenë kreativ në këtë çështje duhet me qenë edhe i guximshëm e Kurti çka ka të përbashkët nga liderët autoritar është mungesa e guximit, ata janë frikacak”.

“Ne kemi radhitur një varg parimesh që Kurti i ka vendosur më herët për procesin e dialogut, prej reciprocitetit, kërkim faljes, riparimin e dëmeve të luftës e një varg temash të cilat tashmë ai nuk i ka fare parime. Ne duam të themi përmes këtij altiteti me fener që premtimet e Kurtit i ka marrë era”.

Më Shumë

“Vëllezërit e Bashkuar” ndihmoi ekipin e femrave të “Lirisë” së Prizrenit

Ndërmarrja “Vëllezërit e Bashkuar” ndihmoi sot Klubin Futbollistik të femrave “Liria” e Prizrenit. Kjo ndërmarrje dhuroi pajisje të ndryshme sportive. Kryetari i KF “Liria” e Prizrenit,...

Forca të mëdha policore në veri, Njësia Speciale në kufirin Kosovë – Serbi

Forca të mëdha policore janë parë sot në mëngjes në drejtim të pikës kufitare në Jarinje, në mbështetje të procesit të reciprocitetit ndaj Serbisë...

Katër astronautë amatorë nisin misionin rreth Tokës

Katër astronautë amatorë janë larguar nga Florida në misionin privat në orbitë. Ekuipazhi i Inspiration4, i përbërë nga një miliarder dhe tre qytetarë, doli...

Digjen sipërfaqe pyjore në Prevallë

Në Prevallë të Prizrenit raportohet se nga zjarri është përfshirë një sipërfaqe e pyllit, shkurre dhe bari i thatë, raporton PrizrenPress. Njësit e zjarrfikëseve kanë...

Vdekja misterioze e 28 vjeçarit kosovar në hotel “Rogner”, flet babai i tij: Në ambulancë ishte gjallë, menduam mos e ka mbytur dikush

Pak ditë më parë një 28-vjeçar Ajdin Mustafi, humbi tragjikisht jetën pasi ra nga kati i pestë te hotel “Rogner”. Shkak u bënë kangjellat e...

78 vjet nga Lidhja e Dytë e Prizrenit

Sot janë bërë 78 vjet që nga mbledhja e Kuvendit në Prizren, i cili zgjati deri më 20 shtator dhe ku ishte vendosur për...

Fjalimi i Haskukës me rastin e prezantimit të kandidatëve në Prizren

Lëvizja Vetëvendosje e ka hapur sot fushatën zgjedhore në Prizren. Kandidati për kryetar, Mytaher Haskuka, është shprehur i bindur se do ta fitojë mandatin e...

“Derisa vdekja të na ndajë”/ Vrasjet horror të grave dhe vajzave në muajt e fundit

Vrasjet makabër të vajzave dhe grave shqiptare në muajt e fundit janë paraprirë gjithnjënga histori dhune dhe presionesh të vazhdueshme nga partnerët apo familjarët...

Ngjarja e paralajmëruar për sot në Prizren

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari bëjnë lansimin e regjistrit elektronik të procedurave...

Në Prizren ndalohet një person, kërcënoi policët dhe inspektorët

Në Prizren është shoqëruar në polici një person, pasi kishte kërcënuar dy zyrtarë policorë e tre inspektorë të AUV-it, derisa ata po inspektonin lokalet...

Në një bankë në Prizren deponohen 100 euro false

Në një bankë në Prizren janë deponuar 100 euro false, raporton PrizrenPress Sipas Policisë, kartëmonedha është konfiskuar dhe me vendim të prokurorit rasti shkon në...

Prizreni i reformave administrative

Është përmbyllur projekti me IFC/Bankën Botërore 'Klima e Investimeve në Kosovë', të implementuar nga Drejtoria e Administratës së Prizrenit, e cila ka mundësuar thjeshtimin...

Sot fillon fushata zgjedhore

Sot më 16 shtator në Kosovë fillon zyrtarisht fushata e partive politike për zgjedhjet lokale 2021. Pavarësisht rrethanave të krijuara nga COVID 19, fushata...

Goditet për vdekje këmbësorja në Prizren, policia kërkon ndihmë për ta identifikuar

Policia e Kosovës po kërkon ndihmë nga qytetarët për të identifikuar viktimën që mbrëmjen e së dielës mbeti e vdekur nga një aksident trafiku...

Luajtën bixhoz, Gjykata e Prizrenit dënon pesë persona

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm (gjyqtari Fatmir Krasniqi) ka shpallur aktgjykim dënues, ndaj të akuzuarve H.K., P.B., Sh.K., K.K., S.K., për shkak...

11 të vdekur dhe 259 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 persona kanë vdekur si pasojë e COVID-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë si dhe janë shënuar 259 raste të reja,...

Lajmet e Fundit