19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

Putin akuzon perëndimin: Po luani lojë të rrezikshme, Rusia do t’i përdorë armët bërthamore për mbrojtje

Presidenti rus Vladimir Putin ka sulmuar ditën e enjte SHBA-të dhe aleatët perëndimorë duke i akuzuar se po luanin një “lojë të rrezikshme, të përgjakshme dhe të pistë” dhe duke kërkuar t’i fajësonte ata për shumë nga telashet e botës, duke përfshirë pushtimin e vet të Ukrainës.

Duke folur në forumin e diskutimit të klubit Valdai në Moskë, Putin tha se Rusia deri tani nuk ka patur në plan të përdorë armë bërthamore, ndërsa shtoi se për sa kohë ato ekzistojnë loja mbetet ende e rrezikshme.

“Ne kurrë nuk kemi thënë asgjë qëllimisht për mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore nga Rusia. Ne iu përgjigjëm vetëm me aludime kërcënimeve bërthamore”, tha Putin, duke akuzuar qeveritë perëndimore, përfshirë ish-kryeministren britanike Liz Truss, për përfshirje në “shantazh bërthamor” kundër Rusisë.

Putin akuzoi gjithashtu Perëndimin se “detyron tezën se Rusia do të përdorë armë bërthamore” për të ndikuar në vendet neutrale kundër Moskës. Ai theksoi se doktrina ushtarake e Rusisë lejon përdorimin e armëve bërthamore vetëm për qëllime “mbrojtjeje”.

Komentet e tij vijnë pasi zyrtarët rusë pretenduan, pa prova, se Ukraina po shqyrton përdorimin e një “bombë të pistë”, të cilën Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken e ka përshkruar si “një tjetër trillim dhe diçka që është gjithashtu kulmi i papërgjegjshmërisë që vjen nga një bërthamore. pushtet.”

Blinken përsëriti se Shtetet e Bashkuara po ndjekin “me shumë kujdes” goditjet bërthamore të Kremlinit, por nuk “ka parë ndonjë arsye për të ndryshuar qëndrimin tonë bërthamor”.

Në Moskë, Presidenti rus fajësoi gjithashtu qeveritë perëndimore, shumë prej të cilave i kanë ofruar mbështetje Kievit përballë pushtimit të paligjshëm të Moskës, për kërkimin e dominimit global dhe përpjekjen për të kontrolluar burimet natyrore të botës

Më Shumë

Pas ndarjes nga Besi, Xhensila Myrtezaj këtë person gjithmonë afër vetës

Ndarja e çiftit të njohur, Bes Kallaku dhe Xhensila Myrtezaj, është prej kohësh në qendër të vëmendjes. Burime nga gjykata e Tiranës bëjnë me dije...

Zyrtare: Thiago Motta, trajneri i ri i Juventusit

Juventusi ka emëruar zyrtarisht Thiago Mottan si trajnerin e tyre të ri, pas sukeseve që italo-brazilini kishte me Bolognan, duke i dërguar në Ligën...

Lajmet e Fundit