7.8 C
Prizren
E mërkurë, 21 Shkurt, 2024

Qeni bën milioner pronarin brenda një dite

monedhaQeni ka bërë milionerë një çift nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pasi ai ka gjetur në oborrin e shtëpisë një thesar me monedha ari. Çifti nga Kalifornia (SHBA) ka siguruar disa miliona dollarë pas nxjerrjes në ankand të monedhave të arit.

Ky thesar konsiderohet si më i madhi i gjetur ndonjëherë në Shtetet e Bashkuara. Në fillim të muajit mars, qeni në kopshtin e shtëpisë ka gjetur të fshehur tetë kuti metali, në të cilat ishin 1400 monedha ari, vlera e përgjithshme e të cilave llogaritej në 10 milionë dollarë.

Të mërkurën, 24 orë pas fillimit të ankandit, çifti ka fituar disa miliona dollarë, ka treguar Don Kagin nga kabineti “Kagin’s Inc”, i specializuar në numizmatikë.

Ai ka treguar se deri të mërkurën pasdite ka mbetur pa u shitur edhe gjysma e thesarit, prandaj milionat do të shtohen. Duhet treguar se monedha e parë, një monedhë 20-dollarëshe, e cila daton nga viti 1874, është shitur mbi 15.000 dollarë, dhe paratë janë dhënë menjëherë.

Më Shumë

Prizren/ Arrestohen 4 shtetas të Shqipërisë, u zunë me mbi 24 mijë euro që dyshohet të jenë të falsifikuara

Prokuroria Speciale ka njoftuar se në Prizren janë arrestuar katër persona nën dyshimin se kanë shpërndarë para të falsifikuara. Ata janë arrestuar në një aksion...

Drita mposhti Lirinë

Drita e Gjilanit ka regjistruar fitore shumë të rëndësishme në ndeshjen ndaj Lirisë me rezultat minimal 0-1. Pjesa e parë e ndeshjes që u zhvillua...

Lajmet e Fundit