1.8 C
Prizren
E enjte, 23 Mars, 2023

Komuna e Prizrenit vazhdon me rrënimin e ndërtimeve pa leje

Rrenimi i objektit pa leje ne pzDrejtoria e Inspektorateve në Prizren, ka vazhduar me rrënimin e ndërtimeve pa leje. Aksioni i rrënimeve sot është realizuar në rrugën “Xhemil Fluku”.

Inspektorët janë penguar fillimisht nga pronarët e shtëpive pa leje, të cilët janë arsyetuar se posedojnë dokumente të rregullta pronësore dhe se nga ky aksion ata po ndëshkohen pa arsye.

Përkundër disa përpjekjeve jo aq kundërshtuese të pronarëve të objekteve për të penguar këtë aksion,pas disa minutave, inspektorët dhe policia urdhëruan pronarët e këtyre objekteve për të larguar pajisjet shtëpiake dhe gjësendet tjera në afat kohor prej 30 minutash,pasi që urdhri për rrënim do të ekzekutohet.

Pas më shumë se 30 minutash,aksioni për rrënim u ndërmor nga kompania e kontraktuar.
Drejtori i inspektorateve,Bedri Bytyçi,tha se vendimi i Drejtorisë së Urbanizmit për rrënimin e objekteve pa leje do të intensifikohet edhe në zonat e tjera.

“Më shumë ka qenë komuna palë e dëmtuar se sa pronarët e këtyre objekteve,të cilët që disa vite nuk kanë përmbushur asnjë detyrim ndaj institucioneve për shfrytëzimin e hapësirave publike”, tha Bytyçi./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Prizren/ Një muaj paraburgim burrit që mashtroi me vizë dhe i mori jashtëligjshëm 17.000 euro

Gjykata Themelore në Prizren i ka caktuar masën e paraburgimit të pandehurit H.H., që po dyshohet se ka kryer veprat penale mashtrim dhe kanosje. Sipas...

Conte shihet duke fluturuar drejt Italisë, këtë javë pritet shkarkimi i tij

Antonio Conte u pa teksa kthehej në Itali me një fluturim të “Ryanair” të hënën dhe raportet në Mbretërinë e Bashkuar sugjerojnë se tekniku...

Lajmet e Fundit